Największym kapitałem każdej firmy są jej pracownicy. To właśnie dzięki nim może się ona rozwijać. Dlatego tak istotne jest zapewnienie dopływu odpowiednich kadr. Z tego doskonale zdaje sobie sprawę Lubelski Węgiel Bogdanka, który obecnie wraz ze szkołami w Łącznej i Ostrowie Lubelskim realizuje drugą edycję programu „Przepustka do pracy w Bogdance”.
Będzie on realizowany do końca sierpnia 2024 r. Dzięki pierwszej edycji, która trwała od 2017 do 2020 r., zatrudniono 57 osób, a 192 otrzymały stypendia naukowe ufundowane przez Lubelski Węgiel Bogdanka. Warto podkreślić, że lubelska kopalnia to jeden z największych pracodawców regionu. Zatrudnia blisko 5700 pracowników. Tym samym jest filarem gospodarczym i ekonomicznym Lubelszczyzny.
List intencyjny dotyczący kontynuacji programu w latach 2021-2024 podpisały na początku tego roku szkolnego LW Bogdanka, firma RG Bogdanka – świadcząca usługi z zakresu prac górniczych, budowlanych oraz realizowania dostaw i dyrektorzy Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej oraz Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim.
W Lubelskim Węglu zdają sobie sprawę, że sukcesywne pozyskiwanie młodych, ambitnych i utalentowanych pracowników to klucz do utrzymania wysokiej kultury technicznej i umocnienia pozycji Bogdanki, która jest uznawana za najbardziej efektywną kopalnię w kraju. Celem projektu jest wyłonienie spośród absolwentów szkół partnerskich trzech laureatów, którzy otrzymają „Przepustkę do pracy w Bogdance” zgodnie z aktualnymi potrzebami kadrowymi, oraz wyróżnienie siedmiu kolejnych osób, które zostaną zatrudnione w RG Bogdanka.
Aby walczyć o te wyróżnienia, trzeba spełnić odpowiednie warunki – średnia ocena z przedmiotów technicznych (nie niższa niż 4,50), próg punktowy z egzaminu zawodowego (powyżej 70 proc. z części pisemnej oraz 80 proc. z części praktycznej).
Wyłonienie dziesięciu najlepszych absolwentów nastąpi po przeprowadzeniu procesu składającego się z dwóch etapów. W pierwszym wyłonionych zostanie maksymalnie 15 absolwentów, którzy osiągnęli najwyższą liczbę punktów. Natomiast w drugim przeprowadzony proces rekrutacyjny zgodnie z polityką kadrową LWB, prowadzący do wyłonienia dziesięciu najlepszych absolwentów i zaliczenia ich do grona laureatów (trzy osoby dla LWB) lub wyróżnionych w projekcie (siedem osób dla RGB).
Lubelski Węgiel zastrzega, że „przepustki” i stypendia to tylko elementy polityki edukacyjnej, którą wspólnie wdraża z RG Bogdanka. Celem jest bowiem poprawa jakości kształcenia.
– Poprzez bliską współpracę ze szkołami średnimi w naszym regionie, a także z najważniejszymi ośrodkami naukowymi w naszej branży chcemy pozyskiwać młodych, utalentowanych pracowników, by utrzymać wysoki poziom kadr w spółce – wyjaśnia zastępca prezesa ds. pracowniczych i społecznych Adam Partyka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.