Prof. Adam Smoliński z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach został powołany do Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej – poinformował GIG.
Rada, powołana przez minister klimatu i środowiska, stanowi reprezentację członków Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Jej zadaniem jest stworzenie warunków dla efektywnej współpracy i zapewnienie sprawnego systemu zarządzania. Porozumienie zostało zawarte w październiku 2021 r., a jego celem jest współpraca dotycząca technologii wodorowych i ich zastosowania. Do tej pory przystąpiło do niego ponad 170 podmiotów, reprezentujących różne sektory gospodarki, nauki i administracji publicznej. GIG jest jego członkiem od samego początku. Warto dodać, że Polska jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej zawarło tego typu porozumienie.
Prof. Adam Smoliński jest wybitnym specjalistą i uznanym autorytetem w zakresie czystych technologii węglowych. Jego obszar zainteresowań naukowych obejmuje zagadnienia związane ze zgazowaniem i współzgazowaniem paliw stałych (węgla, biomasy, bioodpadów, itp.). W GIG kieruje pracami Laboratorium Zaawansowanych Technologii Energetycznych w Centrum Czystych Technologii Węglowych.
Jest członkiem zespołu Światowej Rady Energetycznej (World Energy Council) w obszarze Renewables System Integration, grupy roboczej ESFRI EU przy Komisji Europejskiej w Brukseli oraz Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Kieruje Śląskim Środowiskowym Studium Doktoranckim z zakresu Zrównoważonych Technologii Energetycznych i Środowiskowych. Uczestniczy w realizacji ważnych, międzynarodowych projektów badawczych. Jest kierownikiem projektu ECCSEL (Europejska Infrastruktura Badawcza dla Potrzeb Technologii CCS) w ramach programu Horyzont2020. Od września 2021 r. prof. Adam Smoliński jest przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej.
Należy odnotować, że znajduje się także w gronie najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie według ranking World’s Top 2 proc. Scientists, który jest opracowywany przez analityków z Uniwersytet Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTechStrategies.
Zestawienie objęło blisko 190 tys. naukowców z 22 dyscyplin podzielonych na 176 dziedzin. Wśród nich znalazło się 957 osób pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Przygotowane zostały dwie listy: Pierwsza lista obejmowała cały dorobek naukowy za cały okres pracy zawodowej do 2020 r., natomiast druga lista obejmowała ranking cytowań wyłącznie za rok 2020. Prof. Smoliński znalazł się na liście obejmującej dorobek naukowy za cały okres pracy zawodowej do 2020 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.