Opóźnienia pociągów, zmienione trasy, autobusowa komunikacja zastępcza - to efekt porannych czwartkowych usterek urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego w woj. śląskim.
Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe SA, sytuacja wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie, trwają prace.
Pociągi są opóźnione o nawet kilkadziesiąt minut. Podróżni muszą się też liczyć z tym, że ich połączenie może być odwołane, pociąg pojedzie zmienioną trasą lub będą musieli korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej.
Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.
Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.
- Awaria w PKP Polskich Liniach Kolejowych objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez Alstom. Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione - powiedział w czwartek podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.
- W sumie awaria objęła swoim zasięgiem około 820 km linii kolejowej w kraju. A ponieważ te lokalizacje są bardzo newralgiczne, zatem skutki eksploatacyjne dla pasażerów będą odczuwalne bardzo, bardzo długo - mówił Skubiszyński.
Jak dodał, jeżeli chodzi o transport uchodźców, który od kilku, kilkunastu dni jest kluczowym zadaniem kolejnictwa, to trwa pełna koordynacja tego procesu, razem z Ministerstwem Infrastruktury oraz z wojewodami, ak aby również ten proces nie był zatrzymany, a był realizowany w miarę możliwości.
- Wszystkie procedury związane z bezpieczeństwem, z bezpiecznym ruchem, z eksploatacją kolei są przestrzegane. Trwają prace naprawcze. Ekipy remontowe producenta systemu, jak i Polskich Linii Kolejowych w tej chwili pracują nad tym, aby przywrócić system do prawidłowego działania - zapewnił Skubiszyński.
Wiceprezes PKP PLK powiedział także, że sterowanie ruchem pociągów, nastawianie semaforów, przekładanie zwrotnic odbywa się z jednego miejsca i obejmuje swoim zasięgiem od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. - Stąd tak znaczna rozległość tej awarii i te 800 kilometrów się uzbierało z tej przyczyny, że dotyczy to lokalnych centrów sterowania - wskazał.
Zapewnił, że usuwanie tych usterek przynosi oczekiwane efekty. Przyznał, że e awarie dotyczą jednego producenta, firmy Alstom.
- Kolejarze opanowują sytuację po wystąpieniu awarii w 19 Lokalnych Centrach Sterowania, ale problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter globalny - poinformował w mediach społecznościowych minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Identyczne, jak w PL usterki elektronicznych systemów sterowania ruchem na sieci kolejowej, dostarczanych przez Alstom/Bombardier miały miejsce nocą na terenie Indii, Singapuru i prawdopodobnie Pakistanu - napisał na Twitterze Adamczyk.
Dodał, że przyczyna awarii, która dotknęła ok. 80 proc. ruchu kolejowego, nadal jest przedmiotem ustaleń.
- W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
W skład Zespołu, zgodnie z tą ustawą, wchodzą przedstawiciele CSIRT MON, CSIRT NASK, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizującego zadania w ramach CSIRT GOV oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Pracom zespołu przewodniczy dyrektor RCB.
W związku z awarią systemów kolejowych, na terenie Górnoslaskio-Zagłębiowskiej Metropolii w komunikacji ZTM do odwołania honorowane są wszystkie bilety kolejowe. Na podstawie biletu kolejowego można korzystać ze wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM - informują służby GZM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.