W kwietniu kolejny raz może okazać się, że górnicy otrzymają niższe wynagrodzenia w związku z nowymi przepisami wynikającymi z tzw. Polskiego Ładu. W tym miesiącu część pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma otrzymać deputat węglowy.
W tym roku wysokość wypłacanego ekwiwalentu za deputat węglowy w JSW wyniesie 6697,11 zł brutto. Deputat jest wypłacany w dwóch formach – dwunastu ratach przy każdej wypłacie lub jednorazowo w kwietniu. To oznacza, że w przypadku części pracowników, którzy wybiorą jednorazową wypłatę deputatu znów dojdzie do przekroczenia progu ustalonego w Polskim Ładzie, co w konsekwencji będzie oznaczało, że wynagrodzenia będą pomniejszone.
- Jeżeli do tego czasu nie pojawią się zmiany w przepisach, czy korekty Polskiego Ładu, to już wkrótce - bo w kwietniu, kiedy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest wypłacany deputat węglowy – sytuacja się znów powtórzy. Pytanie co dalej? Czy znów spółka ma przeznaczyć, jakieś dodatkowe środki na wypłatę rekompensat? Takie rozwiązanie byłoby bez sensu. Niestety jest tak, jak przewidywaliśmy, że dodatkowe wypłaty i system wynagrodzenia w górnictwie spowoduje, że ludzie będą tracić. Tak naprawdę dopiero w przyszłym roku będzie wiadomo, jak te zmiany przepisów przyniosły efekty, jeśli chodzi o rozliczenie podatków w przypadku górników i innych grup zawodowych. Dlatego już w styczniu zwróciliśmy się w tej sprawie do premiera z prośbą o przygotowanie zmian w przepisach, które sprawiłyby, że górnicy czy inne grupy nie będą tracić na Polskim Ładzie – powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Arkadiusz Siekaniec wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Jak dodał pismo ZZG w tej sprawie z Kancelarii Premiera zostało przekierowano do wiceministra finansów Artura Sobonia. Od tego czasu związkowcy nie otrzymali jednak żadnej odpowiedzi.
- Przez cały czas czekamy na jakąś reakcję rządu, bo tylko korekta przepisów może tutaj coś zmienić. Wydawało się nawet, że premier podchwycił nasz pomysł „złoty za złoty”. Chodzi o to, żeby nową ulgę traktować w taki sposób, jak w przypadku przekroczenia progu podatkowego – wtedy pełną kwotę płaci dopiero od kwoty nadwyżki, a nie traci się w całości ulgi. Na razie jednak skończyło się tylko na słowach i deklaracjach, a konkretnych rozwiązań wciąż nie ma – wskazał Siekaniec.
Jak zapowiedzieli przedstawiciele górniczych związków zawodowych, kwestię wpływu Polskiego Ładu na górnicze wynagrodzenia związkowcy będą chcieli poruszyć podczas najbliższego spotkania z wicepremierem Jackiem Sasinem w sprawie umowy społecznej. Spotkanie ma się odbyć w piątek, 18 marca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.