Zaledwie jedna czwarta zasobów złoża objętego koncesją Radoszyn została dotąd sczerpana. Z tego względu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zdecydowało się wnioskować o wydłużenie terminu koncesji, upływającej na początku wiosny.
- W związku z upływem ważności koncesji w dniu 4 kwietnia 2022 r. PGNiG S.A. wystąpiło z wnioskiem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmianę koncesji w zakresie przedłużenia jej obowiązywania do 31 grudnia 2036 r. - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Koncesja nr 4/97 Radoszyn na ropę naftową i gaz ziemny dotyczy złoża znajdującego się w województwie lubuskim. Eksploatację rozpoczęto w 1995 r. Odwiercono pięć otworów, obecnie eksploatacja prowadzona jest czterema odwiertami, natomiast jeden odwiert wykorzystywany jest do wtłaczania gazów kwaśnych. Od początku eksploatacji do dnia 31 grudnia 2021 r. ze złoża Radoszyn wydobyto 173,05 tys. ton ropy naftowej oraz 30,66 mln m3 towarzyszącego jej gazu ziemnego. Płyn złożowy przesyłany jest rurociągami do Ośrodka Centralnego Radoszyn. Ropa naftowa wywożona jest z kopalni autocysternami na ekspedyt, a następnie transportem kolejowym trafia do odbiorców.
Według szacunków, dotychczasowe wydobycie kopalin ze złoża stanowi 25% sczerpania zasobów ropy naftowej oraz około 23% sczerpania zasobów towarzyszącego gazu ziemnego
Grunty oraz prawa do nieruchomości, na których zlokalizowane są radoszyńskie odwierty zostały wykupione lub przejęte na podstawie umów cywilno-prawnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.