Od kilku tygodni płyną ropa i gaz ze złoża Kamień Mały. Złoże to, położone w Parku Krajobrazowym Ujście Warty, około 15 km od granicy z Republiką Federalną Niemiec, jest szóstym pod względem wielkości złożem eksploatowanym w Polsce przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.
- Wydobycie w ramach rozruchu przedmiotowego zadania rozpoczęło się dniu 26 stycznia 2022 roku. Ze złoża Kamień Mały będzie pozyskiwana ropa naftowa i gaz ziemny, nie przewiduje się pozyskiwania innych surowców - poinformowało Biuro Prasowe PGNiG.
Złoże usytuowane jest na terenie gminy Słońsk w powiecie Sulęcińskim. Zajmuje ono powierzchnię około 8,85 km kw. Eksploatacja odbywa się z odwiertów wykonanych w pobliżu lokalnej drogi łączącej Słońsk i Głuchowo. Koncesja nr 5/2014 wydana została 31 grudnia 2014 r. z terminem obowiązywania do końca grudnia 2044 r. Teren, pod którym prowadzone jest wydobycie to płaska dolina Warty. Są to dawne rozlewiska tej rzeki, osuszone jeszcze w czasach pruskich. Potencjalnie w razie przerwania wału przeciwpowodziowego rzeki Warty teren ten mógłby znaleźć się pod wodą. Czy istnieje realne ryzyko takiego scenariusza?
- Analiza ryzyka powodziowego została przeprowadzona w operacie wodnoprawnym na etapie projektowania tej inwestycji. W dokumencie tym określono, że projektowane obiekty znajdują się poza obszarami szczególnego zagrożenia powodzią - uspokaja Biuro Prasowe PGNiG.
Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego prowadzone jest odwiertami Kamień Mały-1, Kamień Mały-11K i Kamień Mały-12K. Natomiast czwarty z odwiertów, oznaczony jako Kamień Mały-2 służy do zatłaczania wody złożowej. Wydobyte węglowodory transportowane są rurociągiem płynu złożowego do Ośrodka Grupowego Górzyca we wsi Ługi Górzyckie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.