Czy podwyżka cen na rynku materiałów budowlanych może mieć wpływ na program ochrony nietoperzy? Wydawać by się mogło, że są to niezwiązane ze sobą dziedziny. A jednak to właśnie z powodu podwyżki cen elementów stalowych nie wykonano w Sudetach części zadań, w ramach programu pod nazwą Zabezpieczenia schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000.
Zadane realizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W roku 2021 na realizację działań przewidzianych w projekcie wydano kwotę 89 000 zł. W 2022 r. suma przeznaczona na ten cel wynosi 148 605 zł.
- W roku 2021 planowano wykonanie pięciu zadań związanych z zabezpieczeniem obiektów, stanowiących zimowiska nietoperzy oraz rozpoczęcie monitoringu warunków mikroklimatycznych w jednej ze sztolni. Zrealizowano zadnie polegające na demontażu istniejącego zabezpieczenia i wykonaniu nowej kraty w Sztolni w Podlesiu i przeprowadzono procedurę przetargową zakończoną wyłonieniem wykonawcy monitoringu warunków mikroklimatycznych w Sztolni w Antonówce - informuje Katarzyna Łapińska z RDOŚ we Wrocławiu.
Nie zrealizowano jednak zaplanowanych na 2021 r. kilku innych działań. W pohitlerowskim zespole wyrobisk podziemnych Osówka w Górach Sowich miał być zabezpieczony szyb, a w miejscu istniejącej bramy wejściowej do jednej ze sztolni miała być wykonana krata. Również w Górach Sowich w zespole sztolni Gontowa koło wsi Sokolec planowano wykonanie nowego zabezpieczenia oraz ograniczenie dostępu do sztolni. Nie przeprowadzono także demontażu istniejącego zabezpieczenia oraz wykonania nowego zabezpieczenia w Sztolni Augusta.
Na 2022 r. przesunięto zadania: „Wstawienie betonowych kręgów zabezpieczonych stalową kratą w Kompleksie Soboń I” oraz „Wykonanie zabezpieczenia wraz ze zwężeniem otworu wejściowego w Kompleksie Soboń II”. W tym wypadku chodzi o nieudostępnione do zwiedzania i trudno dostępne sztolnie pohitlerowskie w Górach Sowich.
- Ze względu na znaczny wzrost cen materiałów budowlanych w tym stali - zadania związane z zabezpieczeniem wejścia do Kompleksów Soboń I i Soboń II są obecnie na etapie szacowania podobnie jak inne obiekty planowane do zabezpieczenia w tym roku. Po uzyskaniu informacji dotyczących aktualnych kosztów wykonania przedmiotowych prac możliwe będzie podjęcie kolejnych kroków zmierzających do realizacji planowanych w 2022 r. działań - wyjaśnia Katarzyna Łapińska.
Program Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000 obejmuje kilkanaście dawnych wyrobisk górniczych na terenie Sudetów. Według pierwotnego harmonogramu prace związane z montażem krat miały być wykonane w latach 2021-2023.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.