W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Ukrainą dla lotów cywilnych, samoloty, które leciały w tym kierunku, zostały bezpiecznie przekierowane - poinformowała PAP w czwartek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej jest zapewnione - dodano.
W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Ukrainą dla cywilnych statków powietrznych, samoloty, które leciały w tym kierunku, zostały bezpiecznie przekierowane. Aktualnie nie odbywają się wloty na i z Ukrainy - przekazała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).
Agencja zapewniła, że na bieżąco monitoruje sytuację. Bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej jest zapewnione, służby operacyjne i techniczne funkcjonują normalnie - podkreślono.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzegła w czwartek linie lotnicze, by unikały lotów nad Ukrainą i zachowały szczególną ostrożność w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil morskich (185 km) od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej.
Po rozpoczęciu w nocy ze środy na czwartek rosyjskiej inwazji, Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu wysokiego ryzyka dla bezpieczeństwa.
Wcześniej ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za kontrolę ruchu lotniczego (Ukraeroruch) poinformowało na swojej stronie internetowej o tym, że zawiesza świadczenie usług ruchu lotniczego cywilnym użytkownikom przestrzeni powietrznej Ukrainy. Dodatkowo będziemy informować o zmianach w wykorzystaniu przestrzeni powietrznej Ukrainy - dodano.
W tym tygodniu PAŻP informowała PAP, że Agencja analizuje scenariusze, które mogą być wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego; wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi.
- W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje scenariusze, które w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską. Wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi. Dla Polski oznacza to utratę ruchu na poziomie 330 operacji dziennie - informowała rzeczniczka prasowa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Agata Król.
Agencja przekazała, że inne rozważane warianty to decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej Ukrainy, co dla Polski oznacza utratę ruchu na poziomie 150 operacji dziennie, lub zamknięciu przestrzeni Ukrainy z wyłączeniem przestrzeni nad Lwowem (utrata 100 operacji dziennie).
W sytuacji wzmożenia działań wojennych na Ukrainie, PAŻP jest w stanie wesprzeć ukraińską agencję żeglugi powietrznej UkSATSE w celu zachowania ciągłości ruchu z terytorium Polski - zapewniła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.