Spółka Restrukturyzacji Kopalń podjęła się realizacji projektu odwadniania terenów zagrożonych podtopieniami na obszarze byłej KWK Siersza w Trzebini w woj. małopolskim.
SRK tłumaczy, że opracowane na początku tego stulecia założenia dotyczące gospodarki wodnej po zakończeniu wydobycia przez kopalnię i pompowania wody z niej zakładały naturalne uspokojenie sytuacji gdy wypełnią się wyrobiska zostające po kopalni. To jednak nie do końca się sprawdziło.
„Wypełnienie wodami gruntowymi leja depresyjnego, jaki tworzy każda kopalnia w wyniku wydobywania węgla i odpompowywania wody z niej, dało jako efekt podniesienie poziomu tych wód i lokalne podtopienia. Jak się okazało, negatywne wpływy wystąpiły także poza obszarami objętymi planowymi kontrolami, prowadzonymi przez SRK” – czytamy w informacji przekazanej przez SRK.
W takiej sytuacji konieczne stało się stworzenie systemu odwadniania rejonów zagrożonych podtopieniami lub wysokim poziomem wód gruntowych. Podnoszący się ich poziom oddziałowuje i oddziaływał będzie niekorzystnie na tereny w rejonach obniżeń powierzchni. Te zaś powstały na skutek eksploatacji oraz w obszarze starorzeczy cieków lokalnych. Docelowo przeprowadzone tam prace powinny zminimalizować zagrożenia wodne oraz zapewnić prawidłowe odwadnianie terenów po zatopieniu i stabilizacji warunków hydraulicznych górotworu w obszarze górniczym byłej KWK Siersza.
SRK podjęła temat w 2021 r. i w sierpniu podpisała stosowną umowę o wartości blisko 6 mln zł brutto. Całość prac podzielono na osiemnaście zadań. W oparciu o dokumentacje projektową, SRK będzie mogła wystąpić o środki na sfinansowanie inwestycji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozpoczęcie robót budowlanych zaplanowano wstępnie na 2024 r. Ich szacunkowe koszty oraz kolejność prac zostanie ustalona na podstawie dokumentacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.