We względów bezpieczeństwa na razie nie jest możliwe przeprowadzenie wizji lokalnej w kopalni Mysłowice-Wesoła - poinformował w czwartek, 10 lutego, portal netTG.pl Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład. Przypomnijmy, że w poniedziałek, 7 lutego, wystąpił tam wysokoenergetyczny wstrząs. W jego wyniku poszkodowanych zostało trzech górników, którzy przebywają w szpitalach. Wstępnie wizję lokalną w rejonie zdarzenia planowano przeprowadzić w środę lub w czwartek.
Do wstrząsu doszło o godz. 20.40 w rejonie ściany 04AW w pokładzie 510/3 na poziomie 665 m. Pierwotnie mówiono o wstrząsie o energii 4x10^7 J. Potem określono go na 2x10^8 J. Był on odczuwalny w wielu miastach województwa śląskiego, o czym można było się przekonać śledząc media społecznościowe.
W akcji ratowniczej brało udział siedem zastępów ratowniczych – z kopalni oraz z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu i Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie. Poszukiwali trzech górników. W gotowości byli także ratownicy z sąsiednich kopalń, ale ostatecznie nie zjechali na dół.
Najpierw nawiązano kontakt telefoniczny z jednym z poszukiwanych. To on przekazał, że ma kontakt wzrokowy z dwoma kolegami. Ratownicy próbowali dotrzeć do poszukiwanych górników z dwóch stron. Udało się to po około trzech godzinach akcji. Na dole poszkodowani zostali wstępnie opatrzeni przez lekarza. Około północy górnicy zostali przetransportowani na powierzchnię. Byli przytomni. Potem trafili do szpitali w Sosnowcu i Katowicach-Ochojcu. Jeden z górników został potem przewieziony z Katowic do Zabrza.
Poszkodowani mają 42, 43 i 50 lat i są zatrudnieni w dziale wentylacji. To doświadczeni pracownicy - w górnictwie pracują od 13, 9 i 11 lat. W chwili wstrząsu przebudowywali rurociąg. Jak wyjaśnił rzecznik, prace były prowadzone w rejonie likwidowanej ściany.
Należy wspomnieć, że wysokoenergetyczny wstrząs odnotowały europejskie agencje zajmujące się aktywnością sejsmiczną. Niemieckie Centrum Badawcze Nauk o Ziemi z siedzibą w Poczdamie (Das Deutsche GeoForschungsZentrum - GFZ) określiło go na 3,3 stopnia w skali Richtera. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) również podało taką wartość.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.