Po zgodnej z oczekiwaniami rynku podwyżce stóp procentowych NBP o 50 pb EUR/PLN może pozostać w lekko wzrostowym trendzie i kierować się w stronę 4,60 - powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Dodał, że wtorkowa decyzja RPP nie ma większego wpływu na SPW, a rentowności 10-latek mogą rosnąć w ślad za rynkami globalnymi.
Reakcja rynku na wtorkową podwyżkę stóp procentowych była raczej niewielka. Początkowo widoczne było lekkie osłabienie złotego - część rynku liczyła na nieco większy ruch. Już trzeci raz z rzędu tak się jednak nie stało, można więc zakładać, że większych podwyżek już nie zobaczymy i kolejne będą rzędu 25-50 pb - zauważył Przemysław Kwiecień.
W najbliższym czasie na złotym widzę raczej potencjał do osłabienia w kierunku 4,60/EUR. Wynika to z faktu, że obecnie jesteśmy w dolnym zakresie wahań, w ramach lekko wzrostowego trendu na EUR/PLN i nie sądzę, żeby ten trend miał się szybko zmienić - ocenił.
Rada Polityki Pieniężnej, na piątym z rzędu posiedzeniu, w dn. 8 lutego ponownie podwyższyła stopy procentowe NBP o 50 pb do poziomu: referencyjną do 2,75 proc., lombardową do 3,25 proc., depozytową do 2,25 proc., redyskontową weksli do 2,80 proc., dyskontową weksli do 2,85 proc.
Aprecjacja złotego byłaby spójna z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej - podała RPP w informacji po posiedzeniu, co jest nowością w komunikacji Rady jako organu. RPP podtrzymała deklarację z poprzedniego komunikatu, że jej decyzje w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem w średnim okresie.
W komunikacie po posiedzeniu RPP nie pojawiło się w zasadzie nic nowego, widać jednak, że Rada ewidentnie zdecydowała się na stopniowe reagowanie na sytuację. Na początku roku stała przed decyzją czy podnosić stopy skokowo i przejść w fazę obserwacji, czy prowadzić intensywny cykl podwyżek. Zdecydowali się na ten drugi wariant - stąd podwyżka o 50 pb - wskazał.
Jest to ruch raczej w dolnym zakresie oczekiwań rynkowych i można spodziewać się, że jeszcze trochę tych podwyżek jest przed nami - dodał.
Początkowo po wtorkowej decyzji RPP złoty osłabił się po ok. 2 gr wobec euro i dolara, jednak szybko wrócił do wcześniejszych poziomów. Ok. godz. 16,50 EUR/PLN pozostaje blisko odniesienia, tuż powyżej 4,53, zaś USD/PLN utrzymuje się 0,2 proc. na plusie, w okolicy 3,97. W tym czasie EUR/USD idzie w dół o 0,2 proc. do 1,141.
RYNEK DŁUGU
Notowania SPW pozostały we wtorek na zbliżonych poziomach do poniedziałkowego zamknięcia, a decyzja RPP nie miała większego przełożenia na krajową krzywą rentowności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.