- Podczas środowych notowań złoty wyraźnie się umacnia i jest najmocniejszy w regionie, na co - zdaniem ekonomistów - wpływają głównie czynniki lokalne. Na krajowym rynku długu, podobnie jak na rynkach bazowych, środowa sesja jest spokojna - zdaniem ekonomisty banku Millennium, Mateusza Sutowicza, inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie ECB.
Na środowej sesji obserwujemy znaczące umocnienie złotego, który mocno wszedł w dzień umacniając się wyraźnie od początku notowań. Ruch na PLN jest najmocniejszy spośród walut z regionu i wydaje się, że decydują o tym głównie czynniki lokalne.
- Myślę tutaj głównie o kolejnych wypowiedziach prezesa NBP, tym razem dla agencji Bloomberg, pokazujących - moim zdaniem - iż RPP może będzie chciała również kanałem kursowym ograniczać inflację i w ten sposób zdjąć nieco presję ze wzrostu stóp procentowych - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.
Zdaniem ekonomisty, na umocnienie złotego wpływają również czynniki zewnętrzne w postaci nieco zmniejszonej presji związanej z napiętą sytuacją na Ukrainie, która w czasie ostatniego medialnego zaognienia mocno osłabiała złotego na tle walut regionu. Jego zdaniem, nie bez znaczenia jest również słabnący dolar, a to z kolei związane jest z oczekiwaniem na czwartkowe posiedzenie ECB w świetle ostatnich, wyższych od oczekiwań odczytów inflacji.
Posiedzenie ECB odbędzie się 3 lutego 2022, a komunikat oczekiwany jest o 13.45.
Inflacja wg HICP w Niemczech w styczniu wyniosła 5,1 proc. rdr wobec 5,7 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +4,3 proc. W ujęciu mdm HICP wyniósł +0,9 proc., wobec +0,3 proc. miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 0,0 proc.
W kwestii przyszłego zachowania PLN, Sutowicz wskazał na przyszłotygodniowe posiedzenie RPP, które oprócz czynników globalnych będzie głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie złotego.
Obecnie uwaga inwestorów przenosi się przyszłotygodniowe posiedzenie RPP i konferencję prezesa, podczas której poznamy zapewne więcej wskazówek co do determinacji Rady w walce z inflacją i tego jak tę ścieżkę widzą. Sądząc po ostatnich wypowiedziach Adama Glapińskiego, ta ścieżka staje się co raz bardziej jastrzębia - powiedział ekonomista.
Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 8 lutego 2022 roku.
Ok. godz. 16.33 złoty się umacnia. Kurs EUR/PLN zniżkuje o 0,4 proc. do 4,5520, a USD/PLN idzie w dół o 0,7 proc. do 4,0280. W tym czasie EUR/USD rośnie o 0,27 proc. do 1,1302.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.