Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podsumowało prace poszukiwawcze i rozpoznawcze, prowadzone w 2021 r. na terenie Polski. W jednym przypadku poszukiwania podjęto w rejonie, w którym poprzednio poszukiwano węglowodorów ćwierć wieku temu.
W roku 2021 spółka prowadziła prace wiertnicze w 26 otworach. W tej liczbie było 12 otworów poszukiwawczych i rozpoznawczych oraz 14 eksploatacyjnych. Zakończono prace wiertnicze, osiągając głębokość końcową, w 22 otworach. Prace te prowadzono w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim oraz śląskim.
W tym ostatnim województwie PGNiG podjęło działania po wieloletniej przerwie, rozpoczynając w maju 2021 r. drążenie otworu Rycerka Dolna-1 we wsi Sól w Beskidzie Żywieckim. Prace te podjęto na podstawie koncesji, obejmującej teren miasta Żywiec oraz siedmiu innych gmin.
- Faktycznie, otwór Rycerka Dolna-1 w województwie śląskim był wiercony na obszarze, gdzie ostatnie prace wiertnicze prowadzono w latach 90-tych XX wieku. Pozostałe prace poszukiwawcze prowadzimy w rejonach częściowo rozpoznanych badaniami geofizycznymi bądź otworami wiertniczymi lub też sąsiadujących z dobrze rozpoznanymi obszarami - poinformowało Biuro Prasowe PGNiG.
Łącznie w 2021 roku włączono do eksploatacji 20 otworów, głównie znajdujących się na południu kraju – w województwach małopolskim i podkarpackim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.