REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
29 stycznia 2022 16:00 Portal gospodarka i ludzie Rozmawiał: Janusz Mincewicz 2,033 odsłon

W pandemii polscy przedsiębiorcy stawiają na pracę hybrydową

- Nie zmieniło się podejście przedsiębiorców do pracy w pełni zdalnej - mówi Katarzyna Pączkowska
fot: Materiały prasowe

- Praca łączona, realizowana częściowo z biura i z domu, pozwala zachować tożsamość organizacyjną - mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie KATARZYNA PĄCZKOWSKA, dyrektor rekrutacji stałej w spółce Manpower.

Pandemia nie ustępuję. Jak w związku z tym pracodawcy planują wykorzystać pracę zdalną?
Zgodnie z danymi przedstawionymi w najnowszej analizie ManpowerGroup w I kwartale 2022 roku tylko co piąty pracownik (20 proc.) będzie codziennie wykonywał swoje obowiązki zawodowe w siedzibie firmy. Większość organizacji zamierza zaproponować kadrze hybrydowy model realizowania zadań, uwzględniający zarówno pracę z domu, jak i z biura.

Według deklaracji przedsiębiorców pomiędzy styczniem a marcem właśnie w takim trybie będzie pracowało aż 76 proc. personelu. Firmy niechętnie zgadzają się natomiast na w pełni zdalną realizację zadań – taką możliwość będzie mieć zaledwie 2 proc. pracowników. Warto zaznaczyć, że aktualne plany przedsiębiorców znacząco różnią się od tych deklarowanych w ubiegłych dwóch kwartałach.

Na czym polega ta różnica?
Pracodawcy przewidywali, że do końca 2021 roku zdecydowana większość kadry (88 proc.) powróci do codziennego wykonywania zadań bezpośrednio w zakładach pracy. Prognozy te uległy jednak znacznemu przekształceniu. W I kwartale 2022 roku odsetek pracowników, którzy – zgodnie z planami przedsiębiorców – będą codziennie wykonywać pracę w biurach, spadł aż o 68 punktów procentowych. Jednocześnie firmy zaczęły wykazywać dużo większą otwartość na model hybrydowy – mimo iż zaledwie pół roku temu przewidywały, że tylko 9 proc. kadry będzie pracować częściowo z domu, a częściowo z biura.

W I kwartale 2022 roku odsetek ten jest zdecydowanie wyższy i wynosi aż 76 proc.. Co ciekawe, nie zmieniło się podejście przedsiębiorców do pracy w pełni zdalnej – wciąż traktują ją oni z rezerwą. Firmy przewidywały, że pomiędzy styczniem a marcem jedynie 2 proc. kadry będzie mogło realizować zadania w takim modelu. Warto jednak zaznaczyć, że w dobie trwającej pandemii COVID-19 i rosnącej liczby zachorowań, plany pracodawców mogą ulec modyfikacji – szczególnie w obliczu apeli rządowych, zachęcających przedsiębiorców do umożliwienia personelowi w pełni zdalnego wykonywania zadań. Taki model pozwala na ograniczenie kontaktów między pracownikami, obniżając ryzyko transmisji wirusa w organizacji.

 Czy hybrydowy model pracy jest najlepszy?
Myślę, że hybrydowy model pracy wpisał się już w polski rynek, a firmy nauczyły się efektywnie zarządzać zespołami rozproszonymi. W dobie dużej niepewności, wynikającej z pandemii i dynamicznych zmian, obserwowanych w środowisku biznesowym, model hybrydowy staje się opcją chętnie wybieraną przez pracodawców. Naprzemienne wykonywanie zadań z domu i z siedziby firmy umożliwia utrzymanie ciągłości biznesu, a jednocześnie jest też odpowiedzią na potrzeby kadry, które były sygnalizowane już w 2021 roku.

Pracownicy wyraźnie zaznaczali, że wraz z rewolucją w zatrudnieniu, wynikającą z globalnego zagrożenia zdrowotnego, oczekują od firm elastyczności – zarówno w zakresie modelu, jak i czasu pracy. Organizacje, które przetestowały różnorodne rozwiązania, określiły już, które modele sprawdzają się u nich najlepiej. Dlatego obecnie łatwiej im podjąć decyzję o hybrydowym realizowaniu zadań – zwłaszcza po zaobserwowaniu, że taki model nie wpływa negatywnie na efektywność zespołów. Należy również wspomnieć o tym, że praca hybrydowa oraz zdalna umożliwiają pracodawcom sięganie po specjalistów spoza lokalnego rynku. Kandydatowi łatwiej będzie zdecydować się na przykład na dłuższe dojazdy do miejsca pracy, jeśli tylko czasami będzie musiał pojawić się w firmie.

 Dlaczego praca hybrydowa jest najchętniej wybierana przez pracodawców?
Praca łączona, realizowana częściowo z biura i z domu, pozwala zachować tożsamość organizacyjną. Spotkania w firmie są okazją do integracji zespołów, sprzyjają też komunikacji i wymianie wiedzy. To duża przewaga tego modelu nad pracą w pełni zdalną. Realizowanie zadań wyłącznie poza siedzibą firmy sprawdza się przede wszystkim w obszarach niewymagających zacieśnionej współpracy. Dobrze radzą sobie z nią pracownicy ze środowisk przyzwyczajonych i dobrze zaznajomionych ze światem wirtualnym.

Przykładem może być sektor nowych technologii oraz branża IT, która stopniowo przechodziła na zdalny model pracy jeszcze przed nastaniem pandemii.

 Które stanowiska najbardziej nadają się do pracy zdalnej, hybrydowej?
Należy podkreślić, że firmy uzależniają model realizowania zadań od rodzaju obowiązków pracownika. Największej liczby zdalnych lub hybrydowych propozycji pracy należy spodziewać się w obszarze IT. Zgodnie z analizą ManpowerGroup, w I kwartale 2022 roku aż 62 proc. kadry z tej branży będzie realizować projekty całkowicie lub częściowo z domu.

Zdalne oraz hybrydowe modele pracy będą również często oferowane kadrze reprezentującej księgowość i finanse (60 proc.), administrację i obsługę biura (59 proc.) oraz zarządzanie zasobami ludzkimi (59 proc.). Bardziej ograniczonych możliwości w tej kwestii powinny natomiast spodziewać się osoby zatrudnione w sprzedaży i bezpośredniej obsłudze klienta (50 proc.) oraz produkcji przemysłowej (29 proc.).

 A kto powinien pracować stacjonarnie?
Na rynku wciąż funkcjonuje wiele stanowisk obejmujących zadania niemożliwe do wykonywania w modelu zdalnym. Z zebranych przez ManpowerGroup danych wynika, że 64 proc. pracowników z sektora produkcji przemysłowej pomiędzy styczniem a marcem będzie realizować swoją pracę wyłącznie w siedzibach organizacji – prawdopodobnie właśnie ze względu na charakter obowiązków. W przypadku stanowisk związanych ze sprzedażą i obsługą klienta odsetek ten będzie nieco mniejszy i wyniesie 45 proc.

Codziennego pojawiania się w firmie pracodawcy będą oczekiwać od 38 proc. pracowników zajmujących się administracją i obsługą biura. W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi na stałą pracę w siedzibie organizacji powinno nastawić się 36 proc. kadry, a w księgowości i finansach – 35 proc.. Na największą swobodę może liczyć personel działów IT. Firmy prognozują, że w I kwartale 2022 roku tylko 32 proc. pracowników z tej branży będzie wykonywać swoją pracę wyłącznie w biurach.

 Jakie stanowiska są najbardziej predysponowane do pracy zdalnej?
Praca zdalna oraz hybrydowa sprawdza się najlepiej w obszarach związanych z pracą biurową – na przykład w sektorze finansów, administracji, księgowości czy marketingu. Najbardziej otwarte na takie modele są organizacje, które zainwestowały w cyberbezpieczeństwo oraz budowę sprawnych i niezawodnych systemów informatycznych.

Trzeba jednak ponownie podkreślić, że są sektory, w których pracodawcy nie zaproponują kadrze w pełni ani nawet częściowo zdalnego modelu pracy – i nie wynika to z ich braku elastyczności, ale z charakteru wykonywanych zadań. Przedsiębiorcy reprezentujący produkcję przemysłową, budownictwo, sprzedaż oraz branżę HoReCa tylko w ograniczonym stopniu mogą wdrażać rozwiązania, umożliwiające pracownikom realizację obowiązków poza zakładem pracy. Branże te wymagają zazwyczaj obecności kadry na miejscu.

 Jakie firmy są najbardziej otwarte na hybrydowy model pracy?
Analiza ManpowerGroup wskazuje, że najbardziej otwarte na hybrydowy model pracy są duże przedsiębiorstwa oraz mikro organizacje, podczas gdy małe i średnie firmy wykazują największą chęć powrotu do biur. W podziale regionalnym najbardziej nastawione na realizację zadań w pełni zdalnie są organizacje z Polski południowo-zachodniej. W centrum przedsiębiorcy są raczej skłonni, by umożliwiać personelowi hybrydowy model pracy. Pracodawcy z północy zamierzają z kolei najaktywniej sprowadzać pracowników do siedzib firm.

 Jak na zachowania przedsiębiorców ws. zdalnej pracy, wpływa trudny rynek, który stał się rynkiem pracownika?
- Rosnąca elastyczność przedsiębiorców częściowo spowodowana jest trwającym nadal globalnym zagrożeniem zdrowotnym. Mocno wpływa na nią jednak także rosnący deficyt kandydatów, dysponujących pożądanymi w organizacjach kompetencjami.

Firmy, rywalizując o talenty, prześcigają się w przygotowywaniu ofert, które zwiększą ich atrakcyjność na rynku pracy i pozwolą na utrzymanie obecnej kadry oraz pozyskanie nowych pracowników. Hybrydowe i zdalne modele pracy to rozwiązania, które przyciągają kandydatów i są dziś coraz częściej uważane za jeden z najcenniejszych benefitów pozapłacowych.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (1) pokaż wszystkie
  • Pracowity 29 stycznia 2022 22:49:49
    Profile Avatar

    Najlepiej jak pandemia, wreszcie, odeszła w siną dal i wszytki, w tym praca, wróciło do normalności

  • ZORBT
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Kopalnia wstrzymała wydobycie, będzie problem
14 maja 2024
32,587 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]