Podwyżka stawek osobistego zaszeregowania o nie mniej niż o 11 proc. oraz wypłacenie jednorazowej rekompensaty – to główne postulaty płacowe związków zawodowych działających w KGHM Polska Miedź. W czwartek (27 stycznia) ma się odbyć kolejna tura negocjacji płacowych w spółce.
Podczas środowego (26 stycznia) spotkania organizacje związkowe działające w KGHM, które są stronami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, przyjęły wspólne stanowisko dotyczące postulatów płacowych. Wśród propozycji do zawarcia porozumienia kształtującego wynagrodzenia w 2022 r. wymieniają: podwyższenie płacy zasadniczej do 1 stycznia, podwyższenie stawek osobistego zaszeregowania nie mniej niż o 11 proc., wzrost przeszeregowań w oddziałach o nie mniej niż 15 proc. załogi przy założeniu 10 proc. przeszeregowań do kwietnia oraz wypłacenie jednorazowej „rekompensaty” za bardzo dobre wyniki spółki
Negocjacje płacowe w KGHM rozpoczęły się we wtorek (25 stycznia). Kolejne spotkanie ma się odbyć w czwartek (27 stycznia) o godzinie 11.00.
Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych rozmów płacowych, które zakończyły się 4 lutego 2021 r., związki z KGHM wynegocjowały m.in. wzrost stawek płac zasadniczych o 5,2 proc. z wyrównaniem od 1 stycznia 2021 roku.
KGHM to górniczy koncern, który jest jednym z największych światowych producentów miedzi i srebra. W 2020 roku Grupa Kapitałowa KGHM wypracowała zysk netto w wysokości 1,797 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ok a może napisze mi ktoś ile wynosi stawka osobistego zaszeregowania. O ile pamiętam górnicza pensja to kilka składowych. Może się okazać że 11 */. to w rzeczywistości 3*/. procentowa podwyżka
Przy tej inflacji która teraz mamy i przy polskim ładzie to żeby nie stracić, wyjść na zero to powinni o 17 procent minimum podwyżki dać.
Słowo klucz to stawki zasadnicze ,czyli to na czym poległy ZZ od czasów KW SA