Zasoby węgla brunatnego w Polsce należą do jednych z największych w Europie, po Niemczech, Turcji i Rosji. Państwowy Instytut Geologiczny ocenił je na 22 mld t. Wydobycie węgla brunatnego kształtowało się w 2020 r. na poziomie niespełna 45,983 tys. t wobec 50 344,8 tys. t w 2019 r. - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Odbiorcami surowca są: energetyka zawodowa i przemysłowa, koksownie i ciepłownie.
Zasoby geologiczne bilansowe węgla brunatnego w Polsce są zlokalizowane na obszarze ośmiu województw (dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego i wielkopolskiego). Natomiast zasoby przemysłowe występują na obszarze czterech województw (dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i wielkopolskiego). Jest ich ok. 1 mld t. Według szacunków w sektorze węgla brunatnego zatrudnienie waha się na poziomie ok. 22 tys., a po uwzględnieniu miejsc pracy w usługach towarzyszących łącznie może to być nawet ok. 100 tys. osób.
Węgiel brunatny - z racji swojej specyfiki – wykorzystuje się w pobliżu miejsca wydobycia. Jego transporty na dalsze odległości jest skomplikowany i nieopłacalny. Podczas przewozu zbija się bowiem w masę trudną do rozładowania, w zimie z powodu swojej wilgotności zamarza. Z tych właśnie powodów elektrownie bazujące na tym paliwie są budowane w pobliżu odkrywek. Surowiec dociera do nich przenośnikami.
Elektrownie opalane węglem brunatnym są w stanie dostarczyć do polskiego systemu energetycznego ok. 8 GW, co stanowił ok. 18 proc. mocy wszystkich polskich siłowni. W 2020 roku udział węgla brunatnego w produkcji prądu skurczył się z 35 proc. w poprzednich latach do 24 proc.
Dwóch graczy
Rynek węgla brunatnego w Polsce podzielony jest pomiędzy Polską Grupę Energetyczna oraz Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Największy krajowy producent węgla brunatnego - PGE zarządza kopalniami: Bełchatów (5400 MW) i Turów (2000 MW). Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie, a surowiec tam wydobywany jest najtańszym paliwem energetycznym w Polsce, z którego produkowana jest najtańsza energia w kraju. Obecnie w KWB Bełchatów wydobywa się rocznie blisko 42 mln t węgla ze złóż Bełchatów i Szczerców. Elektrownia Bełchatów dostarcza ok. 20 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Łączna moc osiągalna elektrowni sięgała poziomu 5472 MW. Zakończenie trwającej obecnie eksploatacji węgla brunatnego ze złóż w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. Równolegle przygotowano plan wyłączeń bloków w elektrowni Bełchatów począwszy od 2030 r. – 1 blok, 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.