Zgodnie z rządową polityką energetyczną, w 2030 r. ma zacząć obowiązywać w polskich miastach zakaz używania węgla jako opału. Co to może oznaczać dla schronisk górskich, prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Karpatach?
Jerzy Kalarus prezes spółki PTTK „Karpaty” zarządzającej schroniskami i hotelami PTTK od Bieszczadów po Beskid Śląski uważa, że na tego rodzaju decyzje jest jeszcze chyba za wcześnie. Jak pokazuje doświadczenie, węgiel bowiem był najpewniejszym paliwem w schroniskach górskich, a koszty ogrzewania gazem ziemnym czy prądem elektrycznym są znacznie wyższe.
- Właśnie doprowadziliśmy gaz na Kalatówki, a teraz zastanawiamy się czy stać nas będzie, a w gruncie rzeczy naszych gości, na płacenie rachunków? Z innym dostępnym dla nas nośnikiem ciepła, energią elektryczną, podobnie. Wybudowane już piece elektryczne poza Morskim Okiem nie mogą być wykorzystywane, bo grozi to prowadzącym bankructwem. Na razie więc, wymieniamy stare schroniskowe piece na węgiel i koks na sprawniejsze, wykorzystujące bezpieczniejsze dla środowiska paliwa np. ekogroszek. Z przepisów, jeżeli je dobrze interpretujemy wynika bowiem, że jeżeli do końca terminu wymienione zostaną dotychczasowe instalacje zgodne z wymogami ekoprojektu, czyli kocioł na paliwo stałe V klasy Eco design, będzie można je wykorzystywać do końca ich żywotności technicznej - stwierdza Jerzy Kalarus.
Większość prowadzonych przez spółkę PTTK „Karpaty” obiektów stosuje technikę mieszaną, używając w zależności od potrzeb i dostępności różnych paliw. Wyłącznie energią elektryczną ogrzewanych jest część schronisk w Tatrach. Tamtejsze schronisko w Dolinie Pięciu Stawów posiada małą elektrownię wodną, schronisko Morskie Oko ogrzewane jest z ogólnokrajowej sieci energetycznej, schronisko w Dolinie Chochołowskiej częściowo korzysta z małej elektrowni wodnej. Hotel PTTK Kalatówki wykorzystuje jak na razie gaz ziemny. Kilka innych schronisk pali peletem i drewnem. Te paliwa wymagają jednak dużych zadaszonych miejsc na składowanie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.