Wraz z nadejściem 2022 r. Niemcy zamykają elektrownie jądrowe Brokdorf w Szlezwiku-Holsztynie, Grohnde w Dolnej Saksonii i Gundremmingen C w Bawarii. Trzy pozostałe elektrownie jądrowe w kraju zostaną zamknięte do końca 2022 r., co oznacza, że Niemcy na stałe zrezygnują z energii jądrowej. W najbliższych latach chcą przejść wyłącznie na odnawialne i zielone źródła energii.
W 2011 r., po wypadku w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima, Niemcy zdecydowały się odejśc od energetyki jądrowej. Powodem jest ryzyko awarii, a także odpady promieniotwórcze powstające w wyniku eksploatacji elektrowni jądrowych.
Jednak obecnie likwidowane elektrownie jądrowe przyczyniły się do zrównoważonej ochrony klimatu. - Każdego roku elektrownia jądrowa Grohnde wyprodukowała około 11 mld kilowatogodzin energii wolnej od węgla. Pozwoliło to zaoszczędzić prawie dziesięć milionów ton dwutlenku węgla rocznie, pomagając chronić klimat – poinformowała spólka PreussenElektra, który obsługuje elektrownię Grohnde.
Elektrownia jądrowa Brokdorf, eksploatowana przez tę sama spółkę, zaoszczędziła ok. 380 mln ton dwutlenku węgla podczas swojej 35-letniej eksploatacji, który musiałby zostać wprowadzony do środowiska, gdy spalano w niej węgiel lub gaz.
Blok C elektrowni Gundremmingen, obsługiwany przez RWE, osiągnął podobne oszczędności w zakresie emisji dwutlenku węgla
Teraz Niemcy chcą zakończyć produkcję energii z węgla. Nowy rząd Olafa Scholza, który oprócz socjaldemokratów (SPD) tworzą Zieloni i Liberalni Demokraci (FDP), chciałby zamknąć elektrownie węglowe do 2030 r.
Również do 2030 r. niemiecka koalicja rządząca ma zamiar osiągnąć 80 proc. produkcji energii ze źródeł odnawialnych.W 2045 Niemcy mają zamiar osiągnąć neutralność klimatyczną.
Transformacja energetyki i gospodarki będzie wymagała nadzwyczajnych inwestycji. Claudia Kemfert, ekonomistka i ekspert ds. badań energetyki i ochrony środowiska z niemieckiego Instytutu DIW, powiedziała w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami, że według badań należy inwestować od 50 do 80 mld euro rocznie na wspieranie inwestycji ekologicznych. Niemiecki rząd jest gotów wyasygnować na nie 60 mld euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Polskie plemię wam dofinansuje budowę odnawialnych źródeł Po co naliczajcie opłaty CO2 50 euro za tonę oni zapłacą 1000 euro