Szpitale w Wielkiej Brytanii zbudują oddziały polowe, aby poradzić sobie z ogromnym napływem pacjentów. Globalna liczba zakażeń wariantem Omikron przekracza już milion dziennie. Z kolei Chiny, trzymając się strategii „zero Covid”, zablokowały 13-milionowe miasto, które w ciągu kilku tygodni odnotowało łącznie około 1000 infekcji. Wrze we Francji, gdzie Omikron nadweręża pandemiczną umowę społeczną.
Jak przypomina The New York Times, porozumienie we Francji było proste: Zaszczep się i odzyskaj normalne życie.
- Ale nowy wariant koronawirusa nadweręża tę umowę społeczną, która pomogła zwiększyć wskaźniki szczepień. Teraz, w obliczu nowego naglącego zapotrzebowania na zastrzyki przypominające, obiecana normalność okazała się ulotna, a nieufność do rządu rośnie - czytamy.
Dziennik przypomina, że dla Emmanuela Macrona, prezydenta Francji, stawka jest wysoka. Macron postawił na szczepionki i przepustki zdrowotne, które pozwalały ludziom jeść i spotykać się w pomieszczeniach ze względnym bezpieczeństwem.
- Nawet teraz, w obliczu rekordowej liczby nowych przypadków, rząd oparł się naciskom naukowców, by nałożyć znaczne ograniczenia. Zamiast tego skrócił opóźnienie między drugą a trzecią dawką z sześciu do trzech miesięcy - czytamy.
W ostatnim dniu roku, jak podaje resort zdrowia, odnotowano 13 601 nowych zakażeń i 638 ofiar śmiertelnych. Tydzień temu (24 grudnia) było 15 392 nowych przypadków, a 596 osób zmarło.
Zakażena pochodzą z województw: mazowieckiego (1824), śląskiego (1643), małopolskiego (1462), wielkopolskiego (1434), dolnośląskiego (1037), pomorskiego (892), łódzkiego (874), zachodniopomorskiego (707), kujawsko-pomorskiego (694), podkarpackiego (630), lubelskiego (533), warmińsko-mazurskiego (466), lubuskiego (370), świętokrzyskiego (351), opolskiego (346), podlaskiego (200). 138 zakażeń to dane bez wskazania adresu.
Adam Niedzielski, minister zdrowia podkreśla, że szczepienie chroni 60-krotnie bardziej przed zgonem, niż chronione są osoby niezaszczepione. Obecnie w Polsce stopień wyszczepienia populacji jest stosunkowo niski i wynosi mniej więcej 50 proc. (60 proc. w przypadku populacji dorosłej). Resort podaje, że 208 tys. dzieci w wieku 5-11 lat przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.