- My wiemy co i jak zrobić, wiemy w jaki sposób działać. by rozwiązać problem smogu - mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie ANTONI SZLAGOR, burmistrz Żywca, przewodniczący Prezydium Rady Żywieckiego Klastra Energii „Żywiecka Energia Przyszłości”.
Ponad 4 lata temu został powołany Żywiecki Klaster Energii „Żywiecka Energia Przyszłości”. W jakim celu?
Klaster Energii „Żywiecka Energia Przyszłości” formalnie powołano 9 lutego 2017 r., poprzez podpisanie umowy cywilno – prawnej, dotyczącej współpracy uczestników. Umowę podpisało ponad 20 podmiotów, w tym Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, który pełni rolę Lidera Klastra, Starostwo Powiatowe, samorządy gminne, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej jako reprezentant środowiska naukowego, lokalni przedsiębiorcy oraz firmy z branży energetycznej i IT, m.in. Tauron Dystrybucja, Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa S.A., spółka i-Energia.
Dziś w Klastrze zrzeszonych jest ponad 40 podmiotów, w tym 14 gmin, działających na obszarze ponad 1000 km2, na terenie gdzie mieszka blisko 150 tysięcy mieszkańców.
Klaster energii stanowi cywilnoprawne porozumienie, którego nieodłącznymi elementami są wytwarzanie energii elektrycznej i równoważenie zapotrzebowania. Jednocześnie, konstrukcja Klastra może uwzględniać prowadzenie działalności dystrybucyjnej w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Klaster energii reprezentuje koordynator, w tym przypadku Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu.
Podjęte działania doprowadzą do realizacji wspólnych projektów i zadań pozainwestycyjnych (najważniejszy to Ponadgminny Program Ograniczenia Niskiej Emisji koordynowany przez Związek) oraz indywidualnych inwestycji gmin. Planowane jest również tworzenie tzw. lokalnych spółdzielni energetycznych oraz współpraca z największymi firmami na Żywiecczyźnie na rzecz zmiany wizerunku na przyjazny ekologicznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Turystyczny, góralski Żywiec powinien być czysty, bo to jest gwarancją , że przyjadą do niego cepry