Do końca roku mają potrwać prace związane z doprowadzeniem w pawilonie wejściowym do Jaskini Niedźwiedziej wody źródlanej ze źródła Marianny. Odwiert ten, wykonany w 1955 r., udostępnia wodę z głębokości 120 metrów.
- RDOŚ we Wrocławiu decyzją dnia 6 września 2021 r. zezwolił Burmistrzowi Stronia Śląskiego na wykonanie punktowego ujęcia wody poprzez zamontowanie głowicy na istniejącej rurze z otworu hydrogeologicznego „Źródła Marianny” i ułożenia dodatkowej rury - przyłącza o długości 12 metrów, prowadzącej do pompowni zlokalizowanej poza rezerwatem przyrody, celem umożliwienia turystom korzystania z wody pitnej ze źródła w pawilonie wejściowym obiektu Jaskini Niedźwiedziej. Planowane zakończenie prac planowane jest do końca tego roku - informuje Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia utworzony został Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1977 r. Obejmuje on ochroną nie tylko jaskinię odkrytą w 1966 r. w trakcie eksploatacji górniczej w kamieniołomie marmuru, lecz także otaczający ją las. Ostatecznie eksploatację marmuru w pobliżu jaskini zakończono w kwietniu 1993 r. Dzisiaj jedynym bogactwem naturalnym spod ziemi, dostępnym na terenie rezerwatu, jest właśnie woda ze źródła Marianny.
Jaskinia Niedźwiedzia dzisiaj jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Masywie Śnieżnika. W roku 2021 do końca października zwiedziło ją 59 445 osób. Dane za listopad i grudzień 2021 r. nie zostały jeszcze przekazane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.