Środa, 22 grudnia, przyniosła kontynuację wzrostów na amerykańskim rynku akcji, napędzaną korzystnymi danymi o wzroście PKB i nastrojach konsumentów. Liderem zwyżki, podobnie jak we wtorek, był rynek technologiczny
Indeks Dow Jones Industrial zyskał w środę 0,74 proc. kończąc notowania na 35 753,89 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,02 proc., do 4696,56 pkt., a Nasdaq Composite po 2,4-procentowym wzroście we wtorek, w środę zyskał 1,18 proc. i zamknął sesję na 15 521,89 pkt.
W środę dobre nastroje na rynku akcji wspierały dane makro. Departament Handlu podał w trzecim, końcowym wyliczeniu, że PKB USA wzrósł w trzecim kwartale o 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału . Wcześniejsze wyliczenia wskazywały na wzrost o 2,1 proc.
Istotnym pozytywnym zaskoczeniem okazał się odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów, wyliczanego przez Conference Board. W grudniu indeks wzrósł do 115,8 pkt. ze 111,9 pkt. miesiąc wcześniej, przy prognozach na poziomie 110,8 pkt.
Wzrostem o 7,5 proc. wyróżniły się akcje Tesli. Prezes Tesli Elon Musk powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie, że sprzedał wystarczającą ilość akcji, by zrealizować swój plan sprzedaży 10 proc. udziałów w firmie.
O 1 proc. poszły w górę notowania Pfizera - po tym jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła tabletki Paxlovid, jako pierwszy doustny lek na COVID-19. Pfizer poinformował, że dodatkowe 2,5 mln tabletek leku zamówiła Wielka Brytania. Amerykańskie władze ostrzegły jednocześnie, że pełna dostępność leku będzie możliwa dopiero za kilka miesięcy.
Caterpillar urósł 1,9 proc. po tym, jak Bernstein podniósł rekomendację dla akcji spółki do przeważaj do eutralnie oceniając, że producent maszyn będzie kluczowym beneficjentem odbicia globalnego wzrostu PKB.
Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 1,46 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji obniża się o 4 pb do 1,86 proc.
Drugi dzień z rzędu mocno drożała ropa naftowa. Notowania styczniowych kontraktów na gatunek WTI poszły w górę o 2,3 proc. do 72,76 USD za baryłkę, a lutowe futures na Brent poszły w górę o 1,8 proc. do 75,29 USD/b.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.