Do końca roku EUR/PLN powinien stabilizować się w okolicy 4,63 - w ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski. Zwrócił uwagę, że okresie niemal zerowej płynności notowania SPW mogą być rozchwiane. Rentowności kontynuowały mocne poniedziałkowe wzrosty, pokonały listopadowe maksima i są najwyższe od co najmniej 4 lat.
Zarówno złoty jak i dolar są w trendach bocznych i raczej do końca roku się to nie zmieni. Z jednej strony są oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, jednak z drugiej są obawy o Omikron, przez które inwestorzy zastanawiają się czy faktycznie te podwyżki będą. To powinno skłaniać do stabilizacji EUR/PLN w okolicach 4,63. Końcówka roku może wypaść bliżej 4,65, ale przy niższej płynności to raczej ma małe znaczenie - powiedział Popławski.
Spodziewa się, że EUR/USD pozostanie w okolicy 1,13.
Nie liczę na interwencję NBP na rynku walutowym. Złoty i tak jest już słaby, a przy wysokiej inflacji nie widzę powodów, żeby bank miał go bardziej osłabiać - ocenił.
Nie ma także ważniejszych danych, które mogłyby wpłynąć na rynek. Zwłaszcza, że nawet dzisiejszy odczyt produkcji nie przełożył się na notowania złotego - dodał.
Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2021 r. wzrosła o 12,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,9 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w listopadzie rdr o 6,1 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 1,8 proc.
Kurs EUR/PLN od rana pozostawał w odległości pół grosza od poziomu odniesienia, a po południu jest niecałe 0,1 proc. pod kreską, tuż poniżej 4,63. Podobnie zachowuje się USD/PLN, który jest dokładnie na poziomie odniesienia, nieco powyżej 4,10. Z kolei po EUR/USD idzie stabilizuje się tuż pod 1,13.
RYNEK DŁUGU
We wtorek rentowności SPW kontynuowały poniedziałkowe dwucyfrowe wzrosty i poprawiły listopadowe szczyty. W efekcie dochodowość papierów 2-letnich i 5-letnich, notując odpowiednio ok. 3,2 proc. i 3,7 proc., dotarły do poziomów najwyższych od niemal 8 lat, a obligacji 10-letnich znalazły się najwyżej od blisko 4 lat, nieco poniżej poziomu 3,5 proc.
Ciekawej wygląda rynek obligacji skarbowych, gdyż w przeciwieństwie do walut tu widać wpływ danych i oczekiwania na podwyżki stóp. Zwłaszcza przy bardzo niskiej płynności, niemal zerowej w okresie przedświątecznym. Duża podwyżka stawek URE znacząco podnosi ścieżkę inflacji, a do tego dochodzą bardzo dobre dane o produkcji za listopad - powiedział Popławski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.