Górniczy miesięcznik USA „Coal Age” w grudniowym wydaniu powołując się na EURACTIV.com., zamieszcza informację o tym, że Polska nadal zamierza produkować energię z węgla do 2049 roku, pomimo podpisania deklaracji na COP26.
Uzasadniono w nim, że dzieje się tak, mimo, że 4 listopada Polska znalazła się wśród 190 sygnatariuszy „Globalnego Oświadczenia o Przejściu od Węgla do Czystej Energii”.
Oświadczenie to zawiera zgodę na stopniowe wycofanie energii węglowej z głównych gospodarek w latach 30, XXI wieku i reszty świata w latach 40. XXI wieku.
Redakcja „Coal Age” dodaje od siebie, że wyjaśnienie w tej sprawie, już kilka godzin po podpisaniu deklaracji COP26, złożył minister klimatu i środowiska Aleksander Brzózka, który powiedział, że Polska uważa się za drugą kategorię (reszta świata) i że tylko kraje G20 to „duże gospodarki”.
Z tego powodu Polska oświadczyła, że zgodziła się na stopniowe wycofywanie węgla w latach 40., a nie w latach 30. XXI wieku, co ma być zgodne z porozumieniem zawartym na początku tego roku ze związkami zawodowymi w kraju.
Informacja ta jest częściowo błędna, gdyż ministrem środowiska jest Anna Moskwa, a Aleksander Brzóska jest rzecznikiem prasowym tego ministerstwa. Natomiast w obszernym źródłowym materiale EURACTIV, na który powołuje się amerykański miesięcznik, tylko dwa zdania związane są z wypowiedzią rzecznika prasowego ministerstwa klimatu i środowiska.
„Zgodnie z umową społeczną dla górnictwa, na którą zgodę musi wyrazić Komisja Europejska, ostatnia polska kopalnia węgla kamiennego ma z kolei zostać zamknięta dopiero w 2049 r. Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka doprecyzował w mediach społecznościowych, że w przypadku Polski mówimy o latach czterdziestych”.
Pomijając dość niezręczną interpretację, lub tłumaczenie, „że Polska uważa się za drugą kategorię” oraz personalne nieścisłości, ogólny ton informacji zawartej w Coal Age jest zgodny z cytowanym krajowym materiałem medialnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.