O równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego - zaapelował do rządu w rozesłanym w środę, 8 grudnia, stanowisku Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Obradujące tego dnia zgromadzenie ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w przyjętym stanowisku wyraziło głębokie zaniepokojenie sytuacją na rynku paliw i energii, a szczególnie wysokimi podwyżkami cen energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz brakiem stanowczej interwencji państwa, mającej na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
Jak napisano w stanowisku, jednostki samorządu terytorialnego woj. śląskiego odpowiadają za lokalne bezpieczeństwo energetyczne, jakość życia mieszkańców i prawidłową realizację zadań publicznych. Samorządy lokalne muszą zapewniać dostawę energii elektrycznej i paliw dla całego sektora komunalnego, obejmującego m.in.: placówki oświatowe, placówki ochrony zdrowia, w tym szpitale, jednostki pomocy społecznej czy kultury i sportu.
Związek samorządów przypomina, że koszty związane z zaopatrzeniem w media energetyczne są ważnym elementem w budżetach tych jednostek, a znaczący wzrost cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dotknie wszystkie samorządy, co oznaczać będzie ich wielkie obciążenie finansowe, począwszy od 2022 r.
Z rosnącym niepokojem obserwujemy efekty rozstrzygnięć postępowań przetargowych na zakup energii oraz gazu ziemnego w woj. śląskim. Przykładem, choć wcale nie skrajnym, jest tutaj wynik niedawno rozstrzygniętego przetargu ogłoszonego przez grupę zakupową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (dotyczącego zakupu blisko 1 terawatogodziny energii elektrycznej w ciągu dwóch lat), w którym najniższa oferta przekroczyła o ponad 100 mln zł prognozowaną cenę, co oznacza 66 proc. wzrost ceny w stosunku do aktualnie obowiązującej - napisał ŚZGiP.
W stanowisku zaznaczono, że sytuacja ta dotyczy wszystkich nośników energii, co powoduje realne niebezpieczeństwo dla możliwości zaspokajania potrzeb społeczności lokalnych na dotychczasowym poziomie i stanowi zagrożenie dla działań na rzecz poprawy stanu środowiska, szczególnie w zakresie jakości powietrza. Przełoży się też na pogorszenie jakości życia wszystkich obywateli.
Zgromadzenie Ogólne ŚZGiP, występując w imieniu 143 gmin i powiatów woj. śląskiego oraz wszystkich mieszkańców naszego regionu, wnioskuje o podjęcie w trybie pilnym zdecydowanych i kompleksowych działań mających na celu równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego - wezwano w przyjętym dokumencie.
Zgromadzenie Ogólne ŚZGiP wskazuje również, że sytuacja występująca na rynku paliw i energii dowodzi nieprzygotowania naszego kraju do procesu transformacji energetycznej, szczególnie do sprawiedliwej transformacji woj. śląskiego - zaakcentowano.
Śląski Związek Gmin i Powiatów zrzesza 143 jednostki samorządu z woj. śląskiego, w tym wszystkie miasta na prawach powiatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.