Portal Australia Mining twierdzi, że Tasmania jest najszybciej rozwijającą się gospodarką Australii. Jest to z wielu powodów zaskakujące, gdyż wyspa odległa jest o ok. 240 km od południowego brzegu tego kraju, o stosunkowo niewielkiej powierzchni 68 tys. km2, czyli niewiele ponad 20 proc. powierzchni Polski i jest to kraj o ludności ok. 480 tys.
Tasmania osiągnęła trzeci miesiąc z rzędu dochody eksportowe górnictwa wskazujące, że w skali roku utrzymają się one powyżej 4 miliardów dolarów. Październikowe statystyki eksportu wykazały wzrost o 64,6 proc. w rudach metali i złomach metali, podczas gdy metale nieżelazne wzrosły o 31,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Minister handlu Guy Barnett postrzega ten stan jako środek napędzający gospodarkę narodową. Powiedział on, że „Sektor górniczy zatrudnia ponad 5000 osób, głównie z miejscowej ludności i jest znaczącym motorem silnej tasmańskiej gospodarki”. Górniczy eksport był o 18,6 proc. wyższy niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Odbiorcami tasmańskiego eksportu były Chiny i Korea Południowa.
Tasmania ma niezwykłą różnorodność geologiczną i ponad stuletnią historię jako znaczący producent minerałów. Państwo eksportuje rudy i koncentraty żelaza, miedzi, ołowiu, cynku, cyny, wysokiej jakości krzemionki i wolframu. Całkowita wartość produkcji górniczej i metalurgicznej na Tasmanii wyniosła 1,82 miliarda dolarów w sezonie 2016/17. Sektor wydobycia i przetwarzania minerałów jest największym przemysłem eksportowym Tasmanii i odpowiada za ponad 50 procent eksportu handlowego.
Na wyspie znajdują się trzy duże kopalnie, w tym długoterminowych producentów Rosebery (cynk, ołów, złoto, miedź, srebro), Savage River (magnetyt, który w Port Latta jest przetwarzany na grudki rudy żelaza) oraz Renison Joint Venture, główny producent cyny.
Dochodzą do tego Kopalnia Henty: z wydobyciem złota i Cornwall Coal z eksploatacją węgla w północno-wschodniej Tasmanii. Szereg proponowanych projektów jest na różnych etapach rozwoju. Trzy kopalnie są w trakcie budowy, to kopalnia niklu Averbury w Zeehan, Mount Lindsay; żelaza cyny i wolframu oraz na sąsiedniej wyspie Króla; scheelite (ruda wolframu wapnia). Wyspa ta pod względem różnorodnej geologii, a także występujących tu licznych złóż węgla i rud metali przypomina bogactwa naturalne polskiego Śląska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.