Najgłębiej położony internet w Europie Środkowej jest w KGHM w ZG Rudna – 1270 m pod powierzchnią ziemi! W dodatku jego prędkość, wynosząca 100 Mb/s, jest większa od średniej prędkości internetu w Polsce (w 2021 r. wynosiła 77,5 Mb/s).
Sokół z miedzi mieszka w stolicy
Giga wykluła się w 2013 r. w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów, jej matką jest pochodząca z Czech Fiona, a ojcem pochodzący z Niemiec Florek. Franek jest 5 lat młodszy, pochodzi z hodowli sokolniczej. Ta para sokołów znalazła swoje miejsce do życia na Pałacu Kultury i Nauki w stolicy, zwanym przez warszawiaków Pekinem.
Giga wykluła się w 2013 r. w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów. Zdj. KGHM
Giga i Franek od 2016 do 2021 r. doczekały się szesnaściorga młodych. W międzyczasie ptaki musiały przetrwać remont pałacowej iglicy i przeżyć trzyletnią tułaczkę po warszawskich wieżowcach. Od końca 2019 r. mieszkają w nowym gnieździe na starym miejscu.
Miedziana filiżanka może pomieścić 6 litrów kawy
Wykonana z miedzi filiżanka, o imponującej objętości – 6 litrów, będzie reprezentować KGHM i Dolny Śląsk na tegorocznej światowej wystawie Expo, która odbywa się w Dubaju.
Naczynie wykonano z czystej miedzi, a ucho zrobione jest z kutej stali. Widoczna jest struktura młotkowania, którą wykorzystano przy projekcie.
Blisko 500 km wyrobisk
W 2019 roku w kopalniach KGHM przybyło ponad 468 km wyrobisk górniczych. Ich długość można porównać do odległości od Lubina do Lublina.
Ponad 407 km wyrobisk zostało wykonanych siłami własnymi oddziałów górniczych KGHM, to głównie wyrobiska eksploatacyjne.
Podmioty zewnętrzne drążące wyrobiska przygotowawcze w celu udostępnienia nowych pól eksploatacyjnych wykonały ponad 61 km chodników.
Najwięcej nowych wyrobisk w 2019 roku wykonano w kopalni Polkowice-Sieroszowice, gdzie łącznie ich długość wyniosła prawie 200 km. W Zakładach Górniczych Rudna wykonano ponad 143 km, a w kopalni Lubin 127 km wyrobisk przygotowawczych i eksploatacyjnych.
Geolodzy pobierają rocznie aż 200 tys. próbek w kopalniach KGHM
Jednym z najważniejszych zadań geologów pracujących w KGHM jest prowadzenie badań i analizy geologicznej skał składających się na złoże. W tym celu nasi geolodzy wykonują w ciągu roku aż 200 tysięcy geologicznych testów!
Z przodków i ociosów zlokalizowanych we wszystkich drążonych wyrobiskach górniczych pobierane są serie niewielkich, dwustugramowych próbek – ułożonych liniowo od stropu do spągu wyrobisk.
Odspojone od tzw. calizny fragmenty skał oznacza się odpowiednim kodem, pakuje do worków i wysyła do laboratoriów CBJ. Tam analizowany jest ich skład chemiczny i oznaczane są dokładnie wszystkie najważniejsze metale.
Obecność miedzi jest oznaczana we wszystkich próbkach geologicznych, srebro oznacza się w około połowie z nich, a pozostałe składniki są oznaczane w kilku tysiącach starannie wybranych próbek.
Biorąc pod uwagę, że rocznie pobiera się około 200 tysięcy próbek, a każda z nich waży około 200 gramów, oznacza to, że geolodzy pobierają w celu analizy i sprawdzenia składu aż 40 ton skał rocznie!
Skały sprzed 250 mln lat
Z rdzenia wyciągniętego przez ekipę Wyżykowskiego 23 marca 1957 r. utworzono 4 próbki badane w tym samym dniu przez Andrzeja Rydzewskiego. Wszystkie swój skład zawdzięczają procesom geologicznym rozpoczętym w okresie permu, ponad 250 mln lat temu.
Dzisiejszy obszar Europy Środkowo-Zachodniej, pierwotnie stanowiący wielką pustynię, zalany został wówczas słonymi wodami morza cechsztyńskiego. Osady zgromadzone na dnie tego zbiornika, na przestrzeni kolejnych 100 milionów lat, były intensywnie mineralizowane przez krążące w porowatych skałach roztwory metalonośne. Bogato okruszcowane miedzią zostały warstwy skał zwane cechsztynem. To właśnie kryształy siarczku miedzi – chalkozynu, potwierdzającego wysoką zawartość miedzi, intuicyjnie wychwycił Wyżykowski, a potwierdził badaniami Andrzej Rydzewski.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.