PKN ORLEN i PGNiG kontynuują prace nad projektem dotyczącym budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Spółki podpisały aneks do umowy, zgodnie z którym wypracują do końca 2022 roku optymalne warunki współpracy przy realizacji tej strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji. Blok energetyczny Ostrołęka C będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii z OZE - informują spółki.
– Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo. To bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym przyczyni się do ustabilizowania jej cen na krajowym rynku, poprzez zwiększenie podaży mocy w systemie. Realizacja tego niezwykle złożonego przedsięwzięcia będzie wymagała od zaangażowanych podmiotów ścisłej współpracy na każdym etapie. Dlatego istotne jest, by jej forma i zasady były precyzyjnie określone. Intensyfikujemy działania, by wypracować jak najlepsze rozwiązania gwarantujące sukces inwestycji. Ma to ogromne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej Polski i przyspieszenia jej rozwoju gospodarczego – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.
– Zawarcie przez PGNiG, PKN ORLEN oraz Energę aneksu do umowy inwestycyjnej dotyczącej Elektrowni Ostrołęka C, która ma być budowana w technologii gazowo-parowej, jest kolejnym dowodem na to, że gaz ziemny będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. PGNiG, jako lider rynku gazowego w naszym kraju, aktywnie angażuje się w działania na rzecz obniżenia emisyjności polskiej energetyki, czego przykładem może być ten wspólny projekt – zaznaczył Paweł Majewski, prezes PGNiG.
W ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 r. powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji.
W informacji prasowej czytamy, że zaangażowanie PKN ORLEN w budowę elektrowni gazowej w Ostrołęce wpisuje się w strategiczne plany rozwoju zero- i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Dlatego w maju 2020 r. Koncern, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej. Porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu 2020 roku, a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG.
- Trójstronna umowa pomiędzy PKN ORLEN, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r. W styczniu 2021 roku powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która zrealizuje projekt, a w kwietniu 2021 r. zgodę na realizację wspólnej inwestycji z PGNiG wyraził UOKiK - czytamy.
Budowa bloku gazowo-parowego w Ostrołęce będzie wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego. Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, tylko w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zostanie wyłączone ponad 6 GW mocy, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13 procent. PKN ORLEN zakłada więc dalszy rozwój stabilnych źródeł gazowych, które będą uzupełniały odnawialne źródła energii, na przykład w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.