Na terenie przylegającym do wyrobiska kopalni kwarcu Stanisław w Górach Izerskich wprowadzony został ciężki sprzęt w celu pozyskania składowanego tam kamienia. Nie oznacza to jednak wznowienia działalności zakładu górniczego. To Nadleśnictwo Szklarska Poręba prowadzi prace zmierzające do usunięcia samowoli, jakiej pół wieku temu dopuściły się Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych w Szklarskiej Porębie.
- To rekultywacja gruntu w zarządzie nadleśnictwa. Kilkadziesiąt lat temu ówczesny właściciel kopalni bezprawnie i bez wiedzy nadleśnictwa składował kruszywo na terenie Lasów Państwowych przyległym do kopalni o powierzchni około 1,3 ha. Obecnie hałda jest usuwana na koszt nadleśnictwa, kruszywo używane do remontów dróg leśnych. Prace są prowadzone na podstawie decyzji starosty w sprawie rekultywacji gruntu w kierunku leśnym - wyjaśnia Jerzy Majdan, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
Kopalnia Kwarcu Stanisław utworzona została w Górach Izerskich na pograniczu miasta Szklarska Poręba oraz gmin Mirsk i Stara Kamienica. Faktycznie zaprzestano tu przed kilkoma prac górniczych. Formalnie jednak plan ruchu zakładu górniczego obowiązuje do końca czerwca 2022 r., a koncesja wydobywcza do marca 2026 r.
Winnym bezumownego składowania odpadów eksploatacyjnych nie jest jednak obecny właściciel kopalni. Najprawdopodobniej doszło do tego w latach 70. XX wieku. Postępowanie prowadzone w trybie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie doprowadziło do ustalenia jednoznacznej daty i sprawcy wyłączenia gruntu leśnego z produkcji.
Podstawą do likwidacji hałdy jest decyzja Starosty Jeleniogórskiego GKN-II.6122.1.1.2014 z 25 lipca 2014 r. w sprawie ustalenia kierunku, terminu wykonania rekultywacji gruntów i osoby zobowiązanej do jej wykonania. Rekultywacji podlega 1,3009 ha gruntów. Termin rekultywacji określony w decyzji to 10 lat. Składowany tu kamień wykorzystany ma być do remontów wielu dróg leśnych w zależności od bieżących potrzeb. Po zakończeniu rekultywacji technicznej leśnicy planują nasadzenie. Planowane jest wprowadzenie świerka i jarzębiny.
Nielegalna hałda ma więc zniknąć z krajobrazu do wakacji letnich w 2024 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.