W trakcie szczytu klimatycznego COP 26 w Glasgow Chiny i Indie broniły przyszłości węgla. To dlatego, że w ciągu ostatnich 10 lat żaden kraj na świecie nie zwiększył tak bardzo mocy energetyki opartej na węglu. Mimo zapowiedzi Chin dążenia do zmian, ten stan długo jeszcze będzie tam królował.
Państwo Środka przoduje
Gospodarka tego państwa pędzi do przodu. Od 2016 r. przoduje w globalnej podaży kobaltu po tym, jak Chiny kupiły kopalnie w Demokratycznej Republice Konga, co dało im przewagę w wyścigu o zdominowanie elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego.
Chiny tylko w pierwszej połowie 2021 r. wydobyły niemal 2 mld t węgla. Rok wcześniej zużyły go nieco ponad 4 mld t. Tylko do końca czerwca zużycie węgla wzrosło o 10,7 proc., a zużycie energii o 16,2 proc. w porównaniu do 2020 r. Węgiel nie tylko pozostaje tam kluczowy teraz, ale będzie odgrywał ważną rolę w nadchodzących dziesięcioleciach. Jednocześnie azjatycki tygrys prowadzi ogromne inwestycje w OZE i zapowiada pójście w kierunku zerowania emisji gazów cieplarnianych.
Właśnie pod naciskiem Indii i Chin deklaracje dotyczące węgla zostały na COP26 znacznie ograniczone. W końcowym dokumencie, zamiast wycofania się z użycia węgla, państwa zobowiązują się do stopniowego zmniejszania jego użycia. Kopalnie w Chinach i Indiach ciągle zwiększają produkcję, aby złagodzić skutki załamania dostaw, które spowodowało powszechne niedobory prądu i zamknięcie części fabryk we wrześniu. Zachodnie media donoszą, że chińscy górnicy przebili rządowy cel zwiększenia produkcji do 12 mln t na dobę.
Węgiel w światowej produkcji prądu nadal góruje. Jednocześnie jednak w 2020 r. jego udział w miksie spadł do 34 proc. To najmniej od 20 lat. W ub.r. w Chinach odpowiadał za ponad 60 proc. produkcji energii elektrycznej. Prezydent Xi Jinping wyznaczył cel osiągnięcia szczytu zużycia tego paliwa na 2025 r. Energia z OZE przekroczy tam według rządowych zapowiedzi 80 proc. miksu energetycznego do 2060 r.
Dominacja w elektryfikacji motoryzacji
„The Times” donosi, że ponieważ największe gospodarki świata przechodzą na czystszą energię, kraje bogate w kobalt, lit i inne surowce potrzebne do produkcji akumulatorów nagle zaczynają odgrywać rolę gigantów naftowych. Zadbały o to Chiny przejmując w 2016 r. duże kopalnie kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. Zablokowały w ten sposób amerykańskie inwestycje i zyskały ogromną przewagę w wyścigu o zdominowanie elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego.
Jak pokazuje dochodzenie „The Times”, chińskie przejęcia kopalń kobaltu miały miejsce po tym, jak USA zrzekły się zasobów w Kongo. Aż 15 z 19 kopalń produkujących kobalt w tym kraju jest własnością lub jest finansowanych przez chińskie firmy wspierane przez państwo. Dodatkowo, jak donosi „The Times”, to syn amerykańskiego prezydenta, Hunter Biden, był współwłaścicielem firmy, która pomogła chińskiej firmie zakupić jedną z najbogatszych kopalń kobaltu na świecie od firmy amerykańskiej.
Sun Linjiang, nowy ambasador Chin w Polsce, podczas pierwszej konferencji prasowej (19 listopada) z udziałem ponad 50 dziennikarzy, odpowiedział na pytania „Trybuny Górniczej” na temat energetyki węglowej, planów związanych z przyszłością węgla oraz planów rozwoju OZE.
– Zmiany klimatyczne to wspólny problem całej ludzkości. Rząd Chin zawsze stawiał je na pierwszym miejscu. Chiny w tym zakresie są wierne swoim obietnicom i praktykom. Prezydent Xi Jinping wyznaczył cel osiągnięcia szczytu zużycia węgla. Zaproponował szereg krajowych celów do osiągnięcia i inicjatyw politycznych, w tym poziomu krajowego zużycia węgla i zakazu prowadzenia nowych projektów węglowych poza granicami państwa. Wykazano w ten sposób determinację Chin w walce ze zmianami klimatycznymi – mówił ambasador.
Sun Linjiang podkreślił, że Chiny zaproponują też zmiany dla kluczowych gałęzi przemysłu, jak np. energetyka, budownictwo, transport, hutnictwo. Zapowiadają też wprowadzanie nowych technologii, które mają na celu obniżanie emisji CO2. Kraj ten ma mapę drogową i jasny harmonogram dojścia do neutralności węglowej.
– Podczas COP26 Chiny i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o obniżeniu emisji CO2, przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Chcemy dołożyć wszelkich starań, by jeszcze zwiększyć nasz wkład w te działania – podkreślił ambasador.
– Ekologia i niskoemisyjna transformacja to tendencja i główny kierunek wysiłków wszystkich krajów. Chiny do transformacji energetycznej przywiązują dużą wagę i podjęły wysiłki w celu kontroli zużycia węgla i projektów związanych z energetyką węglową. Chcemy w tej dziedzinie dołożyć wszelkich starań dla dobra klimatu – dodał.
– Zmiany klimatyczne to wspólny problem całej ludzkości. Rząd Chin zawsze stawiał je na pierwszym miejscu - zapwniał Sun Linjiang, nowy ambasador Chin w Polsce, podczas konferencji prasowej. Zdj.: Ambasada ChRL
Sun Linjiang mówił, że Chiny, jako największy na świecie kraj rozwijający się, zamieszkany przez 1,4 mld osób, stoją przed szeregiem trudnych zadań, takich jak rozwój gospodarki, poprawa warunków życia ludności, walka z zanieczyszczeniem środowiska, ekologia.
– Chiny cały czas dążą do tego, by zmniejszyć emisję CO2 i zdobyć większy poziom zielonej energii. Chciałbym tutaj przytoczyć zestaw liczb, by zobrazować te zmiany i dążenia – mówił.
Podkreślił, że z danych opublikowanych przez Bank Światowy wynika, że od 2005 r. Chiny odpowiadają za ponad 50 proc. skumulowanych oszczędności energii na świecie. Jednocześnie Chiny są największym rynkiem węgla na świecie, ale też stały się największym rynkiem energii odnawialnej, a chcą w ten rodzaj energetyki inwestować jeszcze więcej. Ilość wytwarzanej energii z OZE w Chinach to już około 30 proc. krajowego zużycia energii, a ten udział będzie się zwiększał.
– Chiny stoją przed poważnym zadaniem transformacji energetycznej, optymalizacją miksu energetycznego. Obniżenie zużycia węgla to proces stopniowy, który musi uwzględniać uwarunkowania krajowe, różnice w etapach rozwoju, zasoby. Zarówno Chiny, jak i Polska są na ważnym etapie rozwoju. Także w dziedzinie przeciwdziałania zmianom klimatu Chiny są gotowe do podjęcia współpracy ze stroną Polską – podsumował ambasador Sun Linjiang.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.