Po dwudziestu jeden miesiącach przerwy latem tego roku udostępniona została zwiedzającym neolityczna kopalnia Krzemienia we wsi Sudół koło Ostrowca Świętokrzyskiego. W trakcie prac remontowych m.in. wydrążono nowy krótki korytarz długości 14 metrów. Jednak tylko nieliczni mogą z niego skorzystać, gdyż przeznaczony jest dla inwalidów na wózkach i innych osób niepełnosporawnych.
Od 16 października 2019 r. kopalnia krzemienia w Krzemionkach pozostawała przez dłuższy czas niedostępna dla zwiedzających. Obecnie z znowu można ją zwiedzać. W okresie od 19 lipca 2021 roku do 31 października 2021 roku Krzemionki odwiedziło 16,5 tysiąca osób.
- Podziemna trasa turystyczna i wystawa główna „Władcy krzemienia” zostały udostępnione do zwiedzania 19 lipca 2021 roku. Uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli MKiDN, lokalnych władz i innych instytucji miało miejsce 20 października 2021 roku. Zwiedzanie rozpoczyna się od szybu 6, przez szyb Wojciech, w szybie Zenon turyści schodzą do podziemi, wyjście z trasy podziemnej znajduje się w szybie Stefan. Inny fragment trasy podziemnej jest udostępniony dla osób z niepełnosprawnościami. Korytarz dla niepełnosprawnych mierzy około 28 m. Zwykła trasa to około 500 m informuje Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”.
Trasa dostępna dla inwalidów obejmuje część dawnej trasy nr 2 z nowym korytarzem wydrążonym specjalnie na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Mankamentem mogącym zniechęcić część turystów jest wprowadzona przez dyrekcję muzeum konieczność rezerwacji wejścia. Obowiązuje ona od dnia ponownego udostępnienia trasy dla turystów, czyli od 19 lipca 2021 r. Od tej pory zdarzyły się pojedyncze przypadki odmowy wpuszczenia niezarezerwowanych turystów z uwagi na wyczerpanie limitów w grupach. Przy czym, co warto odnotować, limity te nie są jednoznacznie określone.
- Nie ma wyznaczonej maksymalnej liczby przejść z przewodnikiem trasy w ciągu dnia. Zejścia są nie częściej niż co 30 minut. Zaleca się liczebność grup zwiedzających do 25 osób - informuje krzemionkowskie muzeum
Dyrekcja wcale nie planuje likwidacji rezerwowania, usprawiedliwiając to charakterem udostępnionego obiektu. Jednocześnie zapewnia, że osoby, które nie dokonały wcześniej rezerwacji, będą mogły być dołączone w danym dniu do grup zwiedzających.
Krzmionkowska kopalnia jest najstarszym w Polsce udostępnionym do zwiedzania dawnym zakładem górniczym. Wydobycie krzemienia w tym rejonie prowadzono tu w neolicie, zaś w XIX i XX wieku trwała eksploatacja skały wapiennej. Trasa zwiedzania obejmuje nie tylko dawne wyrobiska, lecz także korytarze górnicze wydrążone w XX i XXI wieku. Trasa czynna jest w poniedziałek, środę, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.