MKiŚ w porozumieniu z przedstawicielami samorządów terytorialnych opracowało propozycje rozwiązań, z których mogą skorzystać blisko 94 tys. prosumentów - poinformował resort we wtorkowym, 16 listopada, komunikacie.
Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska w porozumieniu z przedstawicielami samorządów terytorialnych opracowano propozycje rozwiązań, które umożliwią skuteczną realizację już rozpoczętych tzw. projektów parasolowych.
Jak wyjaśnił resort, projekty parasolowe to wyodrębniona forma projektów w regionalnych programach operacyjnych. Są one objęte odrębnym konkursem wniosków o dofinansowanie. Ich beneficjentami mogą być wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia. Odbiorcami ostatecznymi (użytkownikami instalacji) są mieszkańcy danej gminy. Energia wytworzona z montowanych instalacji powinna być zużywana przede wszystkim na potrzeby własne gospodarstw domowych uczestniczących w projekcie, czyli zasilać instalacje w budynkach mieszkalnych.
MKiŚ wskazało, że 15 listopada 2021 r. wiceminister klimatu i środowiska, a zarazem pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska spotkał się z przedstawicielami samorządów terytorialnych i urzędów marszałkowskich, aby omówić zmiany w systemie rozliczeń prosumentów oraz stan realizacji projektów parasolowych. Spotkanie było kontynuacją prowadzonego od kilku tygodni dialogu z przedstawicielami urzędów miast i gmin.
- Naszym celem jest opracowanie takich zmian legislacyjnych w ramach projektu ustawy procedowanej obecnie w Parlamencie, by jednostki samorządu terytorialnego wdrażające obecnie tzw. programy parasolowe mogły je zrealizować z korzyścią zarówno dla gmin, ale przede wszystkim dla ich mieszkańców, którzy zawarli umowy w tym zakresie - podkreślił wiceminister Zyska, cytowany w komunikacie resortu.
MKiŚ zapewniło, że podejmowane przez resort inicjatywy oraz propozycje nowych rozwiązań skierowane są do całego sektora, a współpraca z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i branży to bardzo ważny sygnał, który podkreśla gospodarczy wymiar odnawialnych źródeł energii.
- Dlatego tak ważne jest, by prowadzić dialog i wspólnie wypracowywać rozwiązania wspierające nie tylko cały sektor OZE, ale także naszych obywateli, którzy zdecydowali się podjąć działania - dodał wiceminister Zyska, cytowany w komunikacie resortu.
Zgodnie z wypracowanym rozwiązaniem osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup lub montaż mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego - lub innym uprawnionym podmiotem realizującym projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach.
Resort szacuje, że z proponowanych rozwiązań mogą skorzystać blisko 94 tys. prosumentów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraziło nadzieję, że rozwiązanie uzyska poparcie na kolejnym etapie prac parlamentarnych. Dokument został przyjęty przez Sejm RP i trafił pod obrady Senatu RP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.