- Aktualizacja planów Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) dotyczących tegorocznej wielkości wydobycia węgla nastąpiła w porozumieniu z partnerami handlowymi spółki - zapewnił we wtorek jej prezes Tomasz Cudny. JSW zakłada, że od 2031 r. będzie mogła produkować głównie węgiel metalurgiczny.
W poniedziałek JSW poinformowała w komunikacie o weryfikacji podstawowych założeń operacyjnych na 2021 rok, zmniejszając zakładany na ten rok poziom wydobycia węgla z ok. 16 mln ton (jak zapisano w strategii spółki) do 13,8 mln ton. W poniedziałek widoczny był spadek kursu akcji JSW na giełdzie, jednak we wtorek akcje firmy zyskiwały na wartości.
- Jastrzębska Spółka Węglowa zaktualizowała założenia dotyczące wydobycia węgla w 2021 roku do poziomu 13,8 mln ton, ale zrobiliśmy to w porozumieniu z naszymi partnerami handlowymi, których potrzeby są dla nas niezwykle istotne - zapewnił we wtorek prezes JSW Tomasz Cudny.
- Wysyłki realizujemy zgodnie z umowami, dzięki zgromadzonym zapasom. Ewentualne różnice są przedmiotem uzgodnień z odbiorcami, co jednak nie zaburza w żaden sposób wieloletniej współpracy - dodał szef jastrzębskiej spółki.
Wyjaśnił, że zmiana założeń produkcyjnych wynika przede wszystkim ze stopniowej zmiany związanej z przechodzeniem spółki na zwiększoną produkcję węgla koksowego.
- Po zmianie modelu funkcjonowania oraz przeprowadzeniu inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych w zakładach przeróbki mechanicznej węgla, od 2031 roku JSW będzie mogła produkować głównie węgiel metalurgiczny - ocenił prezes.
Przypomniał - o czym informowała również JSW w poniedziałkowym raporcie bieżącym - iż kopalnie spółki schodzą z eksploatacją węgla do niżej położonych pokładów, co wiąże się z trudniejszymi warunkami górniczo-geologicznymi oraz wieloma potencjalnymi zagrożeniami naturalnymi.
- Kładziemy przy tym ogromny nacisk na bezpieczeństwo załogi, a zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w tych trudnych warunkach przekłada się na ograniczenie wydobycia - wyjaśnił prezes JSW.
Ograniczenie wydobycia ma również na celu zapewnienie bezpieczeństwa załogi przy wzroście zagrożeń naturalnych - w szczególności zagrożenia klimatycznego, metanowego i tąpaniami, oraz zagrożeń płynących z trudniejszych warunków geologicznych - informowała w poniedziałek spółka.
JSW zapewnia o współpracy z kontrahentami w zakresie realizacji wysyłek węgla w tym roku, w oparciu o zawarte umowy. Weryfikacja podstawowych założeń operacyjnych na rok 2021, w ocenie JSW, nie zaburzy współpracy z dotychczasowymi wieloletnimi kontrahentami opartej o umowy wieloletnie na lata przyszłe - informowała w poniedziałek firma, która w kolejnych latach zakłada roczną produkcję węgla powyżej 14 mln ton oraz wzrost jakości i udziału w produkcji węgla metalurgicznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy wydobycie w nowej kopalni Bzie ruszy zgodnie z zapowiedziami w grudniu?