Podróżni korzystają już z odnowionej trasy kolejowej między Chybiem i Skoczowem na Śląsku Cieszyńskim. Wymieniono tam tory. Jest to efekt rewitalizacji linii z Bronowa przez Skoczów i Goleszów do Cieszyna i Wisły Głębców - podały w środę PKP Polskie Linie Kolejowe.
Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych poinformowała w komunikacie, że koszt rewitalizacji to 460 mln zł. 85 proc. kwoty pochodzi z funduszy UE.
Głowacka poinformowała, że między Chybiem i Skoczowem ułożone zostały nowe tory. Pasażerowie korzystają też z nowego przystanku Skoczów Bajerki. - Realizowane są już też kolejne etapy prac. Na trasie ze Skoczowa do Wisły oraz z Goleszowa do Cieszyna powstają nowe perony na przystankach i stacjach: Skoczów Bładnice, Goleszów, Ustroń, Ustroń-Zdrój, Ustroń Brzegi, Ustroń Polana, Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka, Wisła Kopydło, Goleszów Górny, Bażanowice i Cieszyn Uniwersytet - powiedziała.
Na stacjach w Goleszowie, Ustroniu, Ustroniu Polanie i Wiśle Uzdrowisko, układane są nowe tory i rozjazdy. Montowane są urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudową objęte zostały przejazdy kolejowo-drogowe, na których dodatkowe urządzenia zwiększą poziom bezpieczeństwa. Rewitalizowane są wiadukty w Wiśle Łabajowie i Wiśle Dziechcince. Układany jest też nowy tor między Skoczowem a Wisłą oraz w stronę Cieszyna.
Katarzyna Głowacka powiedziała, że w Skoczowie wznoszone jest lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni ruchu, wspierani przez nowoczesne systemy komputerowe, będą sterować ruchem pociągów na stacjach Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko.
Głowacka zaznaczyła, że niezbędne okazało się wykonanie dodatkowych prac. likwidowano na odcinku z Ustronia do Wisły Uzdrowisko kolizję z infrastrukturą należącą do PKP Energetyka, a także z infrastrukturą Orange Polska między Skoczowem i Wisłą Uzdrowisko. - Konieczne jest też wzmocnienie nasypów i zapewnienie bezpieczeństwa na szlaku z Goleszowa do Cieszyna, gdzie opady deszczu spowodowały trzy osuwiska - poinformowała.
PKP PLK podało, że ze względu na dodatkowy zakres prac utrzymana zostanie dotychczasowa organizacja ruchu pociągów i zastępcza komunikacja autobusowa.
Pociągi na szlaku Skoczów - Ustroń i Goleszów - Cieszyn mogą rozpocząć kursowanie w lipcu 2022 r., a na odcinku Ustroń - Wisła Głębce we wrześniu 2022 r. - zakomunikowała Katarzyna Głowacka.
Po zakończeniu inwestycji pasażerowie w Beskid Śląski pojadą pociągiem szybciej. Podróż z Katowic do stacji Wisła Głebce będzie krótsza o ponad 30 minut i potrwa ok. 1 godz. i 40 minut.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.