W Jastrzębskiej Spółce Węglowej barbórek nie będzie. A co z innymi firmami wydobywczymi?

fot: Witold Gałązka/ARC

Tradycją JSW było, że uroczystości barbórkowe ze wspólnym obiadem organizowała jedna z kopalń spółki. Na zdjęciu barbórka w KWK Pniówek w 2018 r.

fot: Witold Gałązka/ARC

Ze względu na bezpieczeństwo pracowników podczas pandemii oraz biorąc pod uwagę zalecenia Sztabu Kryzysowego, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanych w listopadzie i grudniu uroczystości barbórkowych w zakładach JSW – poinformowała w poniedziałek Katarzyna Jabłońska-Bajer, zastępca dyrektora Biura Komunikacji i PR JSW.

W JSW planowano, że główną uroczystością miała być akademia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju, którą zaplanowano na 4 grudnia. Tam też miało być celebrowane 50-lecie kopalni Borynia. Niestety, sytuacja pandemiczna zniweczyła te zamierzenia.

Czy pandemia może pokrzyżować plany barbórkowe w innych firmach wydobywczych?

Jedną z pierwszych uroczystości barbórkowych ma być ta organizowana przez Wyższy Urząd Górniczy. Jest zaplanowana na 25 listopada w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

- Specjalnie wybraliśmy salę, na której możliwe będzie zachowanie dystansu społecznego. Oczywiście będziemy zabezpieczeni w maseczki i środki dezynfekujące. Jednak to czy uroczystości się odbędą jest uzależnione od sytuacji epidemicznej oraz zaleceń jakie przedstawią służby sanitarne oraz rząd – mówi nam rzecznik WUG Anna Swinarska-Tadla.

Największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej, czyli Polska Grupa Górnicza ma ustalony termin akademii barbórkowej na 3 grudnia w Akademii Muzycznej w Katowicach.

- Mamy zaplanowane uroczystości barbórkowe, ale to czy one się odbędą jest uzależnione od sytuacji i ewentualnych obostrzeń. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść niebawem – mówi nam rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski.

W Tauronie Wydobycie tegoroczne obchody barbórkowe - ze względów profilaktycznych - ograniczą się jedynie do wewnętrznego spotkania dla pracowników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i branżowe. Poinformowano nas także, że „wydarzenie odbędzie się w przestrzeni i w formule zapewniającej zachowanie bezpiecznych odległości, a wszyscy jego uczestnicy będą przy wejściu proszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie”.

- Dzięki wzmożonym środkom bezpieczeństwa górnicy z zakładów w Jaworznie, w Libiążu i w Brzeszczach mogli dotychczas efektywnie pracować pomimo sytuacji pandemicznej. Zależy nam na dalszym minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd tegoroczne obchody barbórkowe w Spółce będą miały charakter symboliczny. Bezpieczeństwo górników stawiamy zawsze na pierwszym miejscu – mówi prezes Tauron Wydobycie Jacek Pytel.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma świętować Barbórkę 3 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Tam odbędzie się krótka cześć oficjalna, a potem artystyczna. Pracownicy spółki oraz osoby zaproszone będą musiały podpisać oświadczenie o braku kontaktów z osobami zakażonymi oraz zobowiązanie do używania środków ochrony.

Tego samego dnia ma celebrować KGHM Polska Miedź. Tradycyjna akademia odbędzie się w Centrum Kultury Muza w Lubinie. W mieście ma się także odbyć Pochód Lisa Majora z ceremonią skoku przez skórę, który jest symbolem przyjęcia w szeregi górniczego stanu. Spółka organizuje także karczmę, babski comber. Ponadto poszczególne oddziały organizują swoje imprezy. Aby wziąć w nich udział trzeba będzie spełnić jeden zasadniczy warunek.

„Udział w uroczystościach barbórkowych (karczmach, combrach i biesiadach) organizowanych przez KGHM będzie możliwy wyłącznie dla zaszczepionych pracowników i gości. Firma podjęła decyzję o ograniczeniach ze względu na bezpieczeństwo załogi i świętujących w sytuacji pandemicznej. Wytyczne są oparte są na rekomendacjach rządowych i medycznych (WHO)” – poinformowały służby prasowe miedziowego giganta.

Decyzja w sprawie organizacji tegorocznych obchodów barbórkowych nie zapadła jeszcze w Głównym Instytucie Górnictwa. Rzecznik GIG dr Sylwia Jarosławska-Sobór, powiedziała nam, że obecnie sprawa ta jest rozważana.

W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu uroczystości odbędą się w ten sam sposób, jak miało to miejsce przed rokiem. Pod pomnikiem Ku Czci Poległych na Służbie Ratowników Górniczych delegacje złożą kwiaty i wieńce. Potem w auli CSRG odbędzie się skromna uroczystość z zachowaniem rygoru sanitarnego. Będą w niej uczestniczyć jedynie osoby, które otrzymają odznaczenia resortowe i państwowe.

Jednak wszystkie te plany będzie weryfikować aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.