Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne działania na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy - podały w czwartek zrzeszone organizacje pracodawców. W ich ocenie coraz bardziej odczuwalne niedobory pracowników są zagrożeniem dla rozwoju firm.
W stanowisku Rada Przedsiębiorczości podkreśliła, że oczekuje otwartej i merytorycznej dyskusji w sprawie polityki migracyjnej, w szczególności migracji zarobkowej i zapowiadanych przez rząd zmian w zakresie uproszczenia i skrócenia procedur.
Dostępność pracowników ma kluczowe znaczenie dla możliwości prowadzenia i rozwoju gospodarczego w Polsce. Z uwagi na trendy demograficzne każdego roku ubywa osób w wieku produkcyjnym, co w istotny sposób przekłada się na możliwości pozyskania pracowników. W wyniku procesów demograficznych (naturalnych i migracji) kurczą się polskie zasoby pracy. W roku 2000 liczba osób w wieku produkcyjnym wnosiła 25,3 mln, podczas gdy 20 lat później było to 23,8 mln osób, czyli o blisko 1,5 mln mniej - zauważono.
Zaznaczono, że firmy działające na polskim rynku pracy potrzebują pracowników, zarówno na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, jak i do prostych prac. Niedobory rąk do pracy odczuwalne są szczególnie w branży ICT, handlu, produkcji czy budownictwie. Bez uzupełnienia tej luki przedsiębiorstwa stracą możliwości realizacji kontraktów terminowych czy wywiązywania się z zawartych umów - wskazano.
Zwrócono przy tym uwagę, że zwiększająca się obecność pracowników z państw trzecich na polskim rynku pracy nie powoduje - wbrew wcześniejszym obawom - negatywnych zjawisk. Polska obecnie ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia mierzonego w BAEL. Jednocześnie mamy do czynienia z powrotem do dynamiki wzrostu wynagrodzeń na poziomie zbliżonym do czasu sprzed pandemii. Przeciętne wynagrodzenie wypłacone we wrześniu br. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5841,16 zł, co oznacza wzrost w ciągu roku o 8,7 proc. Powyższe dane wskazują na przewagę popytu na prace nad jej podażą - napisano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.