Energia atomowa ma być jednym z kierunków, w których ma podążać rodzima energetyka. Pierwszą elektrownie tego typu mamy uruchomić nad Wisłą w 2033 r. Taki zapis znalazł się w każdym razie w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. Atom ma mieć duże znaczenie w dochodzeniu do neutralności klimatycznej. Wskazuje się tu na to, że elektrownie tego typu nie emitują CO2 i są doskonałym zabezpieczeniem dla odnawialnych źródeł energii, które są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Tak w każdym razie sytuację postrzega rząd. Tego optymizmu nie podziela jednak społeczeństwo. Choć jak widać wiele wskazuje od badań.
Jak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE Reaserch, niespełna czterech na dziesięciu dorosłych Polaków popiera budowę elektrowni atomowej/atomowych na terenie naszego kraju – informuje seriwis MondayNews. Natomiast niemal połowa rodaków zajmuje przeciwne stanowisko w tej kwestii. Wychodzi też na to, że większości respondentów przeszkadzałoby, gdyby taka inwestycja miała stanąć w ich najbliższej okolicy.
Według sondażu, zrealizowanego dla portalu Business Insider Polska, 38,8 proc. dorosłych Polaków popiera budowę elektrowni atomowej lub więcej tego typu obiektów na terenie naszego kraju. Przeciwnego zdania jest 45,1 proc. respondentów. Natomiast 16,1 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat. Badanie zostało przeprowadzone w Internecie na reprezentatywnej próbie 1027 osób w wieku 18-80 lat.
– Te wyniki różnią się od innych badań. Dla przykładu, w lipcu 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło sondaż, też metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 2004 osób. Wówczas 56 proc. badanych uznało, że elektrownia jądrowa jest w Polsce potrzebna. Tylko 18 proc. stwierdziło odwrotnie. Odsetek zwolenników był więc zdecydowanie wyższy, a przeciwników dużo niższy – komentuje prof. Andrzej G. Chmielewski, dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej.
Z kolei Paweł Gajda, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego, zwraca uwagę na to, że wyniki przedstawione przez UCE Research są podobne do tych, które zostały opublikowane przez CBOS w czerwcu br. Wówczas 39 proc. pytanych opowiedziało się za energetyką jądrową, a przeciwnych było 45 proc. W tym przypadku zaobserwowano wzrost liczby zwolenników o 5 punktów procentowych, a także spadek liczby przeciwników w stosunku do analogicznego badania z 2018 roku, również przeprowadzanego przez CBOS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.