Regały wysokiego składowania to kilka podstawowych rodzajów systemów magazynowych służących do przechowywania produktów. Podstawową jednostką ładunkową w Polsce jest europaleta, ale sam sposób składowania ładunków zależy od takich parametrów, jak: sposób obsługi i oczekiwany przepływ towaru, ilość zapasu konieczna do zapewnienia zdolności operacyjnej przedsiębiorstwa, kubatura obiektu logistycznego czy też specyfika samego produktu. Przygotowaliśmy poradnik dla planujących zakup regałów paletowych wysokiego składowania – zapraszamy do lektury.
Regały w magazynie wysokiego składowania – informacje podstawowe
Podstawowe urządzenia techniczne w magazynie wysokiego składowania to regały i wózki widłowe. Nie ma jasnej definicji obiektu wysokiego składowania. Bazując na wiedzy branżowej, można zaryzykować stwierdzeniem, że o wysokim składzie możemy mówić, gdy ostatnia paleta jest przechowywana na minimum 7,2 m. Praktyka pokazuje inaczej. Jeżeli w przypadku dużych centrów logistycznych mamy do czynienia z podobnymi parametrami, to w przypadku mniejszego magazynu wartość ta może być niższa.
Warto w tym przypadku odnieść się do zasięgów wózka widłowego przeznaczonego do obsługi konstrukcji regałowej. Z perspektywy dostawcy tego typu urządzeń wynika, że często inwestorzy poszukują wózków typu Reach Truck – dedykowanych do obsługi regałów wysokiego składowania – o maksymalnym zasięgu 5 czy też 6 m.
Regały wysokiego składowania dzielą się przede wszystkim ze względu na sposób ich obsługi – możemy mówić o systemie, gdzie występuje bezpośredni dostęp do każdej składowanej jednostki, i o takim, gdzie bezpośredniego dostępu nie ma.
Regały wysokiego składowania – rzędowe
Składowanie rzędowe zapewnia bezpośredni dostęp do każdej jednostki ładunkowej – bez znaczenia czy rozmawiamy o sztaplowaniu ładunków na podłodze, czy też o wysokich konstrukcjach regałowych. Jest to najbardziej popularne forma przechowywania ładunków w magazynach.
Regały wysokiego składowania są ustawione w rzędy, pomiędzy którymi porusza się wózek widłowy. Możliwe jest magazynowanie bardzo dużej ilości zróżnicowanych produktów, ich łatwa obsługa oraz kompletacja. Występują dwa podstawowe systemy tego typu – konwencjonalny rzędowy oraz mobilny, który jest skonstruowany na specjalnych bazach przesuwnych. W zależności od sprzętu wykorzystywanego do obsługi ładunku uzyskujemy współczynnik wykorzystania kubatury na poziomie od 40 do nawet 80 proc.
Regały wysokiego składowania – blokowe
Regały wysokiego składowania wykorzystywane w obiektach, w których przechowuje się dużą ilość jednorodnych ładunków, bardzo często mają konstrukcję blokową. Co to oznacza? W przypadku, w którym nie ma potrzeby bezpośredniego dostępu do jednostki ładunkowej, można zagęścić składowanie – w tym celu stosuje się:
Blokowe regały wysokiego składowania to konstrukcja, która umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiego współczynnika wykorzystania kubatury hali – ruch wózków zostaje w naturalny sposób ograniczony, ale też trudno osiągnąć wydajność znaną z rozwiązania rzędowego.
Jakie regały wysokiego składowania wybrać? Podsumowanie
Wybór regałów wysokiego składowania to jeden z pierwszych etapów w przypadku planowania inwestycji. Warto zastanowić się nad nim już na etapie projektu hali. Ograniczenia konstrukcyjne budynku mogą wykluczyć wdrożenie określonych rozwiązań. Maksymalnie upraszczając, jeżeli:
Szukając rozwiązania, możesz skorzystać z doświadczenia ekspertów, którzy pomogą wybrać odpowiednie regały wysokiego składowania oraz wózki widłowe do ich obsługi: https://wozkicrown.pl/regaly-wysokiego-skladowania/.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.