Grupa Orlen dąży do tego, aby inwestycje w bloki gazowe, również ten w Ostrołęce, w przyszłości stały się elementem planu dalszej dekarbonizacji - poinformowało we wtorek, 26 października, biuro prasowe Energi, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Orlen.
Swoje stanowisko Energa wydała w związku z oświadczeniem medialnym Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot z 20 października w sprawie Elektrowni Ostrołęka C.
Plany osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Unię Europejską i Grupę Orlen w roku 2050 nie przekreślają perspektyw wykorzystania instalacji zasilanych gazem w procesie przebudowy systemów energetycznych państw członkowskich - oświadczyła Energa.
Podkreślono, że Grupa Orlen jest w pełni świadoma wyzwań i konieczności dekarbonizacji sytemu energetycznego w Polsce. W 2020 r. Grupa Orlen zadeklarowała ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku i redukcji emisji w energetyce o 33 proc. na MWh do 2030 roku - wyjaśniono w komunikacie prasowym.
Równocześnie koncern dostrzega rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce w perspektywie najbliższych 20 lat, które wzrośnie o ponad 20 proc. za prognozami PSE. Wyzwanie to nabiera szczególnego znaczenia wobec konieczności wycofania z polskiego miksu energetycznego ok. 20 GW mocy ze źródeł węglowych do 2040 roku, z uwagi m.in. na politykę klimatyczną Unii Europejskiej - podano.
Należy podkreślić, że nie jest możliwe natychmiastowe i stuprocentowe zastąpienie źródeł opartych na węglu źródłami odnawialnymi. Zadaniem inwestora jest zadbać o to, by dostarczyć krajowej energetyce rozwiązania godzące stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych z realiami technologicznymi i systemowymi oraz bezpieczeństwem energetycznym państwa - głosi komunikat Energi.
W oświadczeniu Energi podkreślono, że w blokach CCGT w Płocku i Włocławku nie odnotowano wycieków metanu. W podobnej jednostce w Ostrołęce, emisje metanu na poziomie samego bloku gazowo-parowego również nie będą występowały, ponieważ cały gaz dostarczany do elektrowni spalany będzie na bieżąco - zaznaczono.
Grupa Orlen dąży do tego, aby inwestycje w bloki gazowe - również ten w Ostrołęce - w przyszłości stały się elementem planu dalszej dekarbonizacji. W obecnie realizowanych procesach inwestycyjnych przewidywana jest możliwość wykorzystania technologii wychwytywania dwutlenku węgla (CCS/CCU). Ponadto dostawcy turbin do CCGT - takich jak ta w Ostrołęce - deklarują możliwość współspalania wodoru - poinformowała Energa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.