Zwiększone zapotrzebowanie chińskiego rynku na węgiel, w minionym miesiącu przełożyło się na jego rekordowy indonezyjski eksport.
Dostawy węgla koksowego i energetycznego z południowo-wschodniej Azji przekroczyły we wrześniu 21 milionów ton w porównaniu z ponad 17 milionami ton w sierpniu. Stanowią one według danych celnych około dwóch trzecich całkowitego importu Chin. Nabywcy z tego kraju zostali zmuszeni do skorzystania z usług innych dostawców, aby zastąpić australijski eksport, z którego zrezygnowano prawie rok temu, po tym, jak pogorszyły się stosunki polityczne z Australią.
Jak się okazuje Mongolia nie jest w stanie wypełnić tej eksportowej luki węgla do Chin. Przede wszystkim z powodów wstrzymania tego importu spowodowanego pandemią i ograniczonymi środkami transportowymi z tego kraju.
Nieudane próby zażegnanie kryzysu energetycznego w Chinach spowodowały podniesienie cen węgla do najwyższego w historii poziomu. Cena węgla w Indonezji osiągnęła rekordowy poziom spowodowany wzrostem popytu od czerwca, kiedy Pekin zobowiązał się do zwiększenia importu po nieudanej próbie zażegnania ogarniającego cały kraj kryzysu energetycznego.
Pod koniec zeszłego roku Chiny zawarły trzyletnią umowę z indonezyjskimi kopalniami węgla o wartości 1,5 miliarda dolarów na dostawy tego paliwa. Indonezja dostarcza węgiel niskiej jakości , który ma przewagę cenową, ale jest zarówno mniej wydajny, jak i gorszy dla norm klimatycznych.
Według agencji Bloomberg, Indonezja też ma kłopoty z wywiązaniem się z zawartych umów. Powodem tego stanu są powodzie w tym kraju, utrudniające odkrywkowe wydobycie węgla, oraz nieopanowane jeszcze rozprzestrzenianie się pandemii.
Według handlowców cena jednej tony indonezyjskiego węgla o niższej jakości spadła w tym tygodniu z 170 na 160 USD za tonę. To i tak, jest ona znacznie większa od 110 do 120 USD, jaka była na początku tego miesiąca.
Dostawy z południowo-wschodniej Azji pozostają stale napięte z powodu zakłóceń związanych z pogodą, a sprzedawcy kupują każdą ilość węgla aby nadrobić zaległości i wywiązać się z zawartych zobowiązań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.