Górnictwo: W krakowskim teatrze przedstawiono raporty i rozmawiano o przyszłości branży w dobie transformacji energetycznej

fot: Maciej Dorosiński

Tradycją Szkoły Eksploatacji Podziemnej jest pamiątkowa fotografia wykonywana w teatrze im. Juliusza Słowackiego

fot: Maciej Dorosiński

+42 Zobacz galerię

Galeria
(45 zdjęć)

Tradycyjnym elementem Szkoły Eksploatacji Podziemnej jest gala odbywająca się w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. To właśnie w czasie tego wydarzenia odbywają się debaty dotyczące wyzwań, z którymi mierzy się górnictwo podziemne, przedstawiane są raporty branżowe oraz ogłaszane są wyniki konkursów. Gali oczywiście nie mogło zabraknąć w programie jubileuszowej XXX SEP.

Gości przybyłych we wtorkowe popołudnie, 28 września, do teatru przywitał szef Komitetu Organizacyjnego SEP dr inż. Jerzy Kicki, który przedstawił także referat pt. „Górnictwo będzie zawsze... ale inaczej”. Skupił się w nim na światowych prognozach dotyczących wydobycia węgla kamiennego, znaczeniu wydobycia metali oraz górnictwie podwodnym i kosmicznym.

Elementem gali jest panel dyskusyjny. W tym roku był on poświęcony transformacji górnictwa węgla kamiennego w kierunku magazynów energii. Dyskusje dotyczącą m.in. wykorzystania szybów likwidowanych kopalń w celu wytwarzania i magazynowania energii poprowadził prof. Krzysztof Galos z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Udział w niej wzięli: prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Gałkowski, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii Albert Gryszczuk, dyrektor ITG Komag dr hab. Dariusz Prostański, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek oraz prezes LW Bogdanka Artur Wasil.

W ramach Szkoły jubileusz 60-lecia świętował KGHM Polska Miedź. Z tej okazji wiceprezes miedziowego koncernu ds. produkcji Dariusz Świderski przedstawił kierunki, w których zamierza podążać dolnośląska spółka. Przypomniał, że KGHM jest drugim, co do wielkości konsumentem energii w Polsce i stąd bierze się jego zainteresowanie małymi reaktorami modułowymi (SMR).

W części poświęconej raportom zaprezentowane zostały dane dotyczące bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Sytuacje w tym względzie przedstawiła Alicja Stefaniak z Wyższego Urzędu Górniczego. Natomiast Bogusław Ochab , prezes ZGH Bolesław przedstawił sytuację górnictwa rud cynku i ołowiu, które w Polsce przechodzi do historii.

Na zakończenie gali przedstawiono wyniki w konkursie Bezpieczna Kopalnia. Nagrody dyrektorom zakładów wręczyli prezes WUG Adam Mirek i wiceprezes Urzędu Piotr Wojtacha. Najlepsza okazała się tu należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Sośnica. Galę zwieńczyły podziękowania dla partnerów, którzy wsparli organizację jubileuszowej Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.