Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać dalszemu odrabianiu strat przez polską walutę, zwłaszcza w otoczeniu, w którym poprawił się sentyment wobec aktywów ryzykownych - powiedział strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.
W piątek na fixingu NBP euro kosztowało 4,6085 zł, a dolar 3,9268 zł. To znaczy, że złoty w minionym tygodniu osłabił się o ponad 0,6 proc. w stosunku do euro oraz o blisko 1 proc. wobec dolara. Jednak, jak powiedział PAP Trzciołek, złoty i tak odrobił część strat.
Pomimo istotnej przeceny złotego w pierwszej części minionego tygodnia, pary EUR/PLN oraz USD/PLN przesunęły się ostatecznie nieco poniżej ostatnich szczytów (najwyższe poziomy od początku kwietnia) i kończyły tydzień w pobliżu 4,60 oraz 3,93. Zakładamy, że najbliższe tygodnie powinny sprzyjać dalszemu odrabianiu strat przez polską walutę, zwłaszcza w otoczeniu, w którym poprawił się sentyment wobec aktywów ryzykownych. Sprzyjałoby to zejściu pary EUR/PLN w pobliże 4,58 oraz USD/PLN w stronę 3,90 - powiedział Trzciołek.
Jego zdaniem, w najbliższym tygodniu uwagę inwestorów na rynku walutowym przyciągnie publikacja danych o wrześniowej inflacji. Jak ocenia strateg PKO BP, wskaźnik wzrost cen we wrześniu utrzymał się w pobliżu 5,5 proc. odnotowanych w sierpniu.
Oprócz publikacji CPI, rynek oceni również minutes z ostatniego posiedzenia RPP. Wypowiedzi członków Rady wskazują, że istnieje wyraźny podział na jastrzębi i gołębi, gdzie jednak grupa optująca za brakiem zmian stóp procentowych (podająca za argument przejściowy charakter inflacji) jest wciąż w większości. W przyszłym tygodniu odbędzie się również dodatkowe (niedecyzyjne) spotkanie RPP - stwierdził Arkadiusz Trzciołek.
Dodał także, że dla złotego znaczenie będzie miało również posiedzenie Narodowego Banku Czeskiego, podczas którego główna stopa procentowa może zostać podniesiona nie tylko o 25 pb, ale nawet o 50 pb.
Kurs CZKPLN osiągnął w ostatnim tygodniu nowe szczyty, co odzwierciedla rozjazd polityki pieniężnej w Polsce i Czechach. Poza tym wśród czynników ryzyka dla PLN w przyszłym tygodniu znajduje się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, który ma wznowić obrady w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym. Eskalacja konfliktu z UE mogłaby wpływać na harmonogram dystrybucji środków z funduszu odbudowy - powiedział strateg PKO BP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.