Jeszcze we wrześniu ma się rozpocząć budowa rurociągu o długości około 3 km, który ma połączyć instalację odwiertu Koźminiec-1 z istniejącą instalacją odwiertu Karmin-1 w Wielkopolsce.
To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych obecnie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, która podlega nadzorowi archeologicznemu.
Koncesja nr 48/96/p na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze Ostrów Wielkopolski została wydana w 1996 roku. W 2016 roku decyzją ministra środowiska została przekształcona w koncesję łączną na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego.
Odwiert poszukiwawczy Koźminiec-1 był wiercony od końca października do połowy grudnia 2016 roku i osiągnął głębokość 2552 m. Nie jest on jedynym odwiertem w tym rejonie. Dwa lata wcześniej, na terenie tej samej gminy, w odległości około 2,5 km na wschód od odwiertu Koźminiec-1 został wykonany odwiert Karmin-1.
Nadzór archeologiczny nad inwestycją „Zagospodarowanie odwiertu Koźminiec-1” prowadzi Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zgodnie z obecnym harmonogramem, zakończenie budowy rurociągu planowane jest na koniec I kwartału 2022 roku.
Poza Koźmińcem nadzorem archeologicznym objęta została jeszcze inna inwestycja PGNiG, prowadzona na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty.
- W przypadku zadania „Zagospodarowanie złoża ropy naftowej Kamień Mały” nadzorem archeologicznym objęte jest całe zadanie, ale stanowiska archeologiczne zostały zlokalizowane wyłącznie na terenach inwestycji liniowej, jaką jest budowa rurociągu - informuje biuro prasowe PGNiG.
Działania archeologów mają wpływ na przebieg inwestycji. Do momentu zakończenia prac archeologicznych na danym odcinku nie można rozpocząć robót budowlanych, takich jak budowa placu wiertniczego, dróg dojazdowych, rurociągów itd. W przeszłości zdarzały się sytuacje, że powodowało to przesunięcia w harmonogramach realizacji inwestycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.