Niecały rok został do planowanego zakończenia ogromnej inwestycji kolejowej na wyspie Wolin. Dzięki trwającej tam przebudowie układu torów kolejowych zyskają nie tylko przewoźnicy towarowi kierujący swe ładunki do portu w Świnoujściu. Niedawno po ponadrocznej przerwie wznowiono obsługę końcowego przystanku kolejowego Świnoujście Port, znajdującego się tuż przy dworcu promowym.
Skalę tej inwestycji da się chyba tylko porównać z rozbudową sieci kolejowej na dojeździe do Świnoujścia sprzed pół wieku, kiedy budowa Świnoportu wymusiła inwestycję, dzięki której tysiące węglarek ze Śląska dotrzeć mogło do nabrzeży przeładunkowych - pisał latem portal iswinoujscie.pl, podsumowując trwające prace.
Świnoujski port zmienił się na przestrzeni lat, a układ torowy pozostawał niezmienny. Dawniej jednym z głównych ładunków masowych odprawianych tam był węgiel kamienny z Górnego Śląska. Obecnie znajduje się tam także baza przeładunkowa zbóż czy terminal chemiczny, a od kilku lat działa terminal LNG. Zarząd portu planuje także powstanie głębokiego terminala kontenerowego.
Tymczasem linia klejowa nr 401 Szczecin Dąbie - Świnoujście Port, która niemal w całości jest dwutorowa, na swoim zachodnim krańcu liczącym 5,5 km, czyli od stacji Świnoujście Przytór aż do portu pozostawała dotąd jednotorowa. Jest jeszcze wprawdzie skomplikowany układ bocznic, ale nie rozwiązuje on problemu przepustowości.
To jednak ulega zmianie. PKP Polskie Linie Kolejowe realizują program inwestycyjny pod nazwą Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Prace przygotowawcze podjęto w 2014 r., a umowę podpisano w lipcu 2019 r. Zakończenie prac planowane jest na połowę 2022 r. Realizowana inwestycja umożliwi dojazd do portu w Świnoujściu dłuższych i cięższych składów, a więc mogących przewieźć jednorazowo np. więcej węgla czy zboża. Do celu będą mogły dotrzeć składy o długości 750 m.
Niedawno ponownie udostępniono pasażerom końcowy przystanek Świnoujście Port. Pociągi pasażerskie przestały się tam zatrzymywać od czasu rozpoczęcia jego modernizacji, czyli 19 marca 2020 r. Od tego czasu wszystkie składy kończyły bieg wcześniej, na stacji Świnoujście, położonej 500 m na wschód od przystanku Świnoujście Port. Od wejścia w życie korekty rozkładu jazdy, czyli od 29 sierpnia 2021 r., ponownie można tam wsiadać i wysiadać z pociągów. Dojeżdżają tu jednak tylko pociągi osobowe Polregio z Poznania i ze Szczecina.
- Modernizacja peronu na przystanku osobowym Świnoujście Port zakończyła się 16 czerwca 2021 r. Podróżni zyskali nowy peron wraz z dojściem do niego, dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości porusza się. Peron posiada nową antypoślizgową nawierzchnię wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały nowe ławki, wiata, nowoczesne oświetlenie, nagłośnienie, kosze na śmieci. Peron jest dłuższy, szerszy i wyższy, co wpłynie na komfort korzystania z niego przez podróżnych - wylicza Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Przystanek osobowy Port Świnoujście został zmodernizowany w ramach inwestycji Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu wartej około 1,5 mld zł, dofinansowanej z unijnego instrumentu finansowego CEF – Łącząc Europę. Wartość dofinansowania to 510mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.