W centrum Katowic pojawił się wyjątkowy baner, wykonany ze specjalistycznego materiału pochłaniającego zanieczyszczenia powietrza. To kolejna proekologiczna aktywność realizowana przez PGNiG Obrót Detaliczny w województwie śląskim w ramach programu „Prosto po czyste powietrze”.
Baner o powierzchni 130 m2 znajduje się przy ul. 3 Maja, na ścianie budynku położonego w pobliżu dworca PKP i Galerii Katowickiej. Reklama wyprodukowana jest z materiału „The Breath”, pochłaniającego zanieczyszczenia powietrza.
Technologia „The Breath” absorbuje cząsteczki takich zanieczyszczeń, jak tlenki azotu, tlenki siarki, a także wysoce toksyczny i rakotwórczy benzen. Usuwając te gazy z atmosfery, technologia może zapobiegać zachodzeniu niektórych reakcji chemicznych, które powodują powstawanie cząstek wtórnych, takich jak PM10, PM1.0 i PM2,5, mających bezpośredni, szkodliwy wpływ na zdrowie.
– Zbliża się sezon grzewczy, który w wielu miastach oznacza pogorszenie jakości powietrza wskutek pyłów pochodzących z emisyjnych źródeł ciepła. Program „Prosto po czyste powietrze” i promujący go baner są elementem zaangażowania PGNiG w promocję gazu ziemnego jako czystego i ekologicznego paliwa, pozwalającego na efektywną poprawę jakości powietrza w Polsce – mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes PGNiG SA ds. Rozwoju.
Hasło na bannerze PGNiG Obrót Detaliczny informuje, że łatwiej jest zmienić piec niż posadzić 1000 drzew. Szacuje się, że właśnie taka liczba drzew jest niezbędna, aby zneutralizować ilość dwutlenku węgla, wytwarzaną w ciągu roku przez 1 piec węglowy wykorzystywany do ogrzewania domu. Ekologiczna reklama jest elementem kampanii „Prosto po czyste powietrze”, w ramach której PGNiG wspiera osoby zainteresowane wymianą źródła ciepła na gazowe, w uzyskaniu środków z rządowego programu „Czyste Powietrze”.
– Aby uzyskać kompleksowe wsparcie w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie wystarczy zgłosić się do jednego z naszych Biur Obsługi Klienta w województwie śląskim oraz podkarpackim. Warto pamiętać, że w ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać wsparcie na termomodernizację domu i wymianę pieca w kwocie aż do 37 tysięcy złotych. To realna szansa na eliminację „kopciuchów”, które od lat zanieczyszczają powietrze w Polsce i negatywnie wpływają na zdrowie nas wszystkich – podkreśla Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.
To odpowiedni moment, aby pomyśleć o wymianie starego pieca na nowoczesny kocioł gazowy. A czasu zostało już niewiele. W województwie śląskim obowiązuje lokalna uchwała antysmogowa, która mówi o konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nieposiadających tabliczek znamionowych. Regulacje te wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.