Smogobus 25 września wyruszy - już po raz drugi - na ulice Katowic. Podróżujący nim urzędnicy zachęcają mieszkańców do wymiany starych kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta. Pojazd odbędzie 30 kursów, odwiedzając wszystkie dzielnice miasta.
Jak podkreślają eksperci, główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. - Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystało z tej możliwości. A szkoda - bo dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze - oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł - powiedział we wtorek prezydent Katowic Marcin Krupa.
- Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest jeszcze kilkanaście tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus. Pomysł się sprawdził i dlatego w tym roku kontynuujemy akcję, by zmotywować mieszkańców do składania wniosków na wymianę kopciuchów - dodał.
W latach 2015-2020 dzięki miejskiemu programowi udało się dofinansować wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł. Dane Systemu monitoringu jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2020 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów. Dla wskaźnika PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześc. powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) średnia miesięczna w 2020 r. wyniosła 29.
Dla porównania w roku 2019 było to 33, w 2018 - 40, a w 2017 r. - 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Porównując rok 2020 i 2019 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12 proc., a na przestrzeni 10 lat jest to spadek o 44 proc. Mimo to w sezonie grzewczym wciąż zdarzają się mroźne, bezwietrzne dni, kiedy smog jest szczególnie dotkliwy.
- Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców. Dlatego już po raz drugi ruszamy w trasę smogobusem, który popołudniami będzie odwiedzał dzielnice naszego miasta. Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, by złożyć wniosek o wymianę kotła. Poza przyjmowaniem wniosków będziemy również informować o ekologicznych sposobach ogrzewania mieszkań i domów, finansowych systemach wsparcia miasta, w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania oraz montaż odnawialnych źródeł energii czy o programie Czyste powietrze - powiedział kierownik Biura Zarządzania Energią Daniel Wolny.
Trasa smogobusa zakończy się w grudniu po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Pojazd będzie kursował w godzinach dogodnych dla mieszkańców - popołudniami i w soboty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.