2 września podczas Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Bielsku Białej przyjęte zostało stanowisko w sprawie konsekwencji finansowych wprowadzenia pakietu rozwiązań legislacyjnych pn. „Polski Ład" dla budżetów jednostek samorządu lokalnego. Zgromadzenie odbyło się w ramach jubileuszu 30 lat funkcjonowania ŚZGiP.
„W zgodnej ocenie samorządów lokalnych zrzeszonych w Śląskim Związku Gmin i Powiatów aktualnie głównym problemem samorządów terytorialnych jest brak respektowania przez Państwo zasady adekwatności dochodów jednostek samorządu terytorialnego do zakresu i kosztów realizowanych zadań publicznych." - napisali m.in. śląscy samorządowcy w stanowisku.
"W ostatnich latach dość powszechną zasadą stało się obciążanie JST przez rządzących nowymi zadaniami, z pominięciem mechanizmu rekompensaty finansowej. Z drugiej zaś strony mamy do czynienia ze stopniowym odbieraniem samorządom kompetencji oraz środków finansowych. Zauważalna jest także tendencja do prób bezkrytycznego przerzucania przez Rząd RP na samorządy odpowiedzialności, zwłaszcza w tak newralgicznych obszarach, jak ochrona zdrowia czy edukacja” - czytamy dalej w stanowisku.
„Również założenia ogłoszonego w maju br. programu „Polski Ład” przewidują szereg rozwiązań legislacyjnych, które spowodują dalsze, ogromne ubytki w budżetach samorządowych. Słuszne skądinąd podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł, bez rekompensaty ubytków podatkowych samorządom lokalnym, spowoduje znaczne zmniejszenie dochodów bieżących z podatku PIT w budżetach samorządów” - można przeczytać w dalszej części stanowiska ŚZGiP.
Pełne stanowisko Śląskiego Związku Miast i Gmin w załączniku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK