Najbardziej znaną atrakcją w centrum Kowar jest od kilkunastu lat Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Nie ma w nim jednak ani jednaj miniatury budowli górniczej z tego terenu. Zaledwie kilkaset metrów od Parku Miniatur istnieje inna, typowo górnicza atrakcja, jaką jest Skansen Górniczy w samym centrum miasta. Można w nim zobaczyć kilkumetrową miniaturę kopalnianej wieży wyciągowej, odcinek obudowy ŁP z ładowarką łyżkową i wózkiem dołowym oraz tablice informacyjne i edukacyjne.
Mimo braku biletów wstępu i ogólnej dostępności, nie widać tam tłumów gości.
- Skansen górnictwa jest atrakcją turystyczną miasta Kowary, ale czy jest licznie odwiedzany przez turystów i wycieczki jak Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska czy dwie podziemne trasy turystyczne to już inna sprawa - zauważa dr hab. Zbigniew Piepiora z Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Kowarski skansen powstał w 2014 r., a trzy lata później dodano w nim różnobarwne tablice i gry edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci i młodzież mogą tu sprawdzić swoje wiadomości na temat m. in. węgla i miedzi.
Na terenie skansenu można podziwiać bryły skalne pochodzące z terenu Karkonoszy, a także wagoniki kopalniane umieszczone na odcinkach torów. Drewniane ławeczki i alejki oraz strzyżone trawniki sprawiają, że skansen może być miejsce rekreacji i odpoczynku. Nie stał się jednak konkurentem wobec pobliskiego Parku Miniatur.
- Uważam, że Skansen górnictwa jest atrakcją komplementarną względem Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska oraz Sztolni Kowary i Kopalni Podgórze, czyli odwiedzanym przez turystów podążających Szlakiem Tradycji Górniczych z Parku Miniatur do dwóch podziemnych tras turystycznych lub na odwrót albo też przez turystów, którzy już wcześniej widzieli te obiekty, łakną ciszy i spokoju i są zainteresowani innymi atrakcjami Kowar i okolic. Warto zauważyć, że skansen górnictwa jest atrakcją darmową, jednak nie zapewniającą przewodnika, który o kowarskim górnictwie opowie. Trzeba więc czytać informacje na tablicach i jeśli jest się z dziećmi, to przekazywać im te informacje i angażować się w gry i zabawy dostępne w skansenie górnictwa, co nie każdemu turyście chce się robić - stwierdza dr hab. Zbigniew Piepiora.
Skansen w Kowarach został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W jego utworzeniu partycypowało także Nadleśnictwo Śnieżka w Kowarach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.