Czy nieczynny tunel kolejowy pod Przełęczą Kowarską, wydrążony w czasach niemieckich techniką górniczą, ma potencjał, by stać się atrakcją Kowar taką, jak np. wyrobiska tamtejszej kopalni uranu? Badanie na ten temat prowadzone jest w ramach zajęć na jednej z wrocławskich wyższych uczelni.
Potencjał nieczynnego tunelu w społecznym postrzeganiu postanowiła sprawdzić Natalia Kurek, przygotowująca pracę magisterską pod kierunkiem dr. hab. Zbigniewa Piepiory z Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Częścią badania jest opracowana przez magistrantkę Ankieta na temat tunelu kolejowego na nieczynnej linii kolejowej nr 308 Ogorzelec-Jelenia Góra, udostępniona do wypełniania w internecie.
W ankiecie wyliczone są atrakcje turystyczne Kowar z możliwością zaznaczenia, które z nich osoba wypełniająca ankietę odwiedziła podczas poprzedniej bytności w tym mieście. Są tam m.in. Skansen Górnictwa, Muzeum Sentymentów, Kopalnia Podgórze, Kopalnia Liczyrzepa czy Dom Tradycji Miasta Kowary.
W dalszej części ankiety padają pytania o sam tunel, w tym o to, czy osoba wypełniająca ankietę zwiedziła go, oraz Czy byłby/byłaby Pan(i) w stanie przeznaczyć jednorazową kwotę na fundusz mający na celu renowację tunelu kolejowego pod Przełęczą Kowarską? Proszę podać kwotę w złotych. Padają też pytania o to, w jakim celu miałby służyć tunel po renowacji i ile miałby kosztować do niego bilet wstępu.
Tunel pod Przełęczą Kowarską (727 m n.p.m.) znajduje się w miejscu, gdzie stykają się ze sobą Karkonosze i Rudawy Janowickie. Wykonano go przy użyciu techniki górniczej w latach 1901-1905. Pociągi pasażerskie kursowały nim do 1986 r., a towarowe do końca XX w. Długość tunelu wynosi 1025 m. Obecnie jest to najwyżej w Polsce położony nieczynny tunel kolejowy.
Jako że władze samorządowe województwa dolnośląskiego planują odtworzyć trasę kolejową Kamienna Góra - Kowary - Jelenia Góra, całkiem możliwe jest, że tunel wróci do swojego pierwotnego przeznaczenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.