- Złoty umocnił się we wtorek do euro do poziomu niewidzianego od blisko dwóch miesięcy, ale w najbliższych dniach powinien pozostawać w okolicy 4,53 - powiedział PAP Biznes ekonomista banku Millennium Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, rentowności 10-latek będą bronić poziomu 1,80 proc.
- Złoty jest najmocniejszy do euro od blisko dwóch miesięcy. Oczywiście czynnikiem, który stoi za tym ruchem jest wzrost oczekiwań na normalizację polityki pieniężnej podczas listopadowego posiedzenia RPP - być może agresywniejszy ruch na stopach procentowych na poziomie na przykład 25 bp zamiast oczekiwanych dotychczas 15 pb - powiedział Mateusz Sutowicz.
We wtorek po południu kurs EUR/PLN idzie w dół o 0,73 proc. do 4,526, a USD/PLN zniżkuje o blisko 1,0 proc. do 3,833. W tym czasie EUR/USD rośnie o 0,28 proc. do 1,183.
O godz. 10.00 GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 5,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał, że wskaźnik CPI wyniesie 5,2 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
W lipcu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 5,0 proc. rdr i 0,4 proc. mdm.
Ekonomista wskazał, że chociaż oczekiwał umocnienia się złotego, to zaskoczyła go skala wtorkowego ruchu. Jak wskazał, w najbliższych dniach złoty powinien pozostać w okolicy 4,53/EUR.
- Impulsy na ten moment się jednak wyczerpują. Eurozłoty znajduje się na dawno niewidzianym terytorium, więc będzie pewnie bronić okolic tego poziomu. Zobaczymy jak w dalszej części tygodnia ułoży się saga frankowa w związku z planowaną uchwałą Sądu Najwyższego w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. W piątek opublikowane zostaną dane z payrolls istotne dla sentymentu globalnego. Na ten moment jest on umiarkowanie sprzyjający dla takich walut jak złoty, więc wydaje mi się, że złoty będzie starał się zakotwiczyć na poziomie 4,53/EUR aż do piątkowych danych z USA - dodał Sutowicz.
Posiedzenie Sądu Najwyższego zostało zaplanowane na 2 września.
RYNEK DŁUGU
We wtorek rentowności polskich obligacji 10-letnich rosły o ok. 3,5 pb do 1,806 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.